Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    Futbal

16. decembra 2005

Németh: Druhá liga sa neprávom podceňuje.Rozhovor s futbalistom Siegenu Petrom NémethomZdieľať
Druhú ligu neprávom podceňujú


Kapitánom nováčika druholigového Siegenu je už druhý rok bývalý futbalový reprezentant Peter Németh. Do nemeckého tímu prišiel začiatkom júla 2003 a odvtedy klubu odvádza vynikajúce služby.
Siegen postúpil do druhej ligy prvykrát v histórii. Čo bolo základom tohto úspechu?
- Postup sme si vybojovali až v poslednom kole. Možno to bol pre niektorých menší zázrak, ale dokázali sme to. Veľký podiel na tomto úspechu má bývalý tréner Ralf Loose, ktorý v minulosti viedol aj reprezentáciu Lichtenštajnska. Dokázali sme na tribúny pritiahnuť ľudí. Priemer návštevnosti bol sedemtisíc na zápas. Na námestí nás pri oslavách čakalo 15-tisíc fanúšikov.

Pred začiatkom súťaže vás všetci odpisovali, označovali za jasného kandidáta na zostup, ale na konci jesennej časti patríte medzi milé prekvapenie súťaže. Vládne v klube spokojnosť?
- Zatiaľ áno. Po jeseni sme si stanovili, že na konte chceme mať dvadsať bodov. Momentálne máme o bod menej, ale ešte nás čaká jeden domáci zápas. Myslím si, že cieľ splníme, takže môže vládnuť spokojnosť. Zopár bodov sme síce so slabšími mužstvami postrácali, ale na druhe strane sme oskalpovali kluby, ktoré bojujú o postup do Bundesligy.
Cieľom je záchrana?
- Samozrejme. To je hlavný cieľ. Nemáme veľké oči.
Zvýšil sa postupom do druhej ligy divácky záujem?
- Áno. Návštevnosť sa pohybuje okolo 9- až 10-tisíc, všetko závisí aj od počasia. Napríklad proti Bochumu bolo aj vypredané - 18-tisíc. A to má mesto iba 20-tisíc obyvateľov. V Siegene panuje doslova futbalové šialenstvo. To som ešte vo svojej kariére nezažil.
Čo tréner Ján Kocian?
- Má ťažkú pozíciu, pretože Siegen čaká náročná sezóna, ale je to skúsený tréner.
Na Slovensku je druhá nemecká súťaž dosť podceňovaná. Čo by ste na to povedali?
- Nad tým sa môžem iba pousmiať. Ľudia, čo si to myslia, nemajú pravdu. Podmienky, starostlivosť a najmä úroveň je určite vyššia ako u nás. A dokonca tvrdím, že naše popredné mužstvá by tu mali problémy hrať o špicu.
Vyhovuje vám pôsobenie v druhej Bundeslige?
- Ja si nemôžem sťažovať ani zo športovej, ani zo životnej stránky. Súťaž je kvalitná, som už druhý rok kapitánom tímu, takže nemám dôvod meniť prostredie. Navyše, mám už 33 rokov, už sa nepotrebujem za niečím naháňať.
Nemáte teda v pláne ešte skúsiť kvalitnejšiu súťaž, napríklad prvú Bundesligu?
- Keby prišla ponuka, tak by som možno uvažoval, ale momentálne si žiadne nové pôsobisko nehľadám. Nemám ani agenta, všetko si vybavujem sám. Ako som už povedal, v Siegene som maximálne spokojný. Mám tu množstvo priateľov, klub i mesto mi prirástli k srdcu.
Plánujete po ukončení kariéry ostať žiť práve v Siegene?
- To teraz neviem. Momentálne neuvažujem o návrate na Slovensko, ale všetko je možné. V blízkej budúcnosti si plánujem v Nemecku urobiť trénerskú A licenciu. Po konci kariéry chcem ostať pracovať pri futbale ako tréner.
Sledujete na diaľku slovenský futbal, čo vravíte na účinkovanie reprezentácie a Artmedie?
- To, čo sa podarilo Artmedii, je obrovský úspech slovenského futbalu.
Stúpol v Nemecku náš kredit?
- Slovenský futbal sa musí stabilizovať na trhu. To, že reprezentácia hrala baráž, sa u nás síce vníma ako obrovský úspech, ale v Európe to nemá veľký ohlas. Poriadny ohlas však vyvolala účasť Artmedie v Lige majstrov.
Môžete nám prezradiť ešte niečo zaujímavé?
- Povedzte hneď, že chcete počuť pikošku. (Smiech.) Zaujímavosťou je to, že od postupu do druhej ligy som rozdal asi dvetisíc podpisových kariet a ďalších dvetisíc som si musel objednať.

Lucia Petrincová, Marián Korbel


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Michalík krstil pivom
<< predchádzajúci článok
V skratke

Németh: Druhá liga sa neprávom podceňuje. - diskusné fórum čitateľov