Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. mája 2006

Neplánované stretnutie piatich stálych členov BR OSNVyslanci piatich stálych členských štátov Bezpečnostnej rady OSN sa vo štvrtok stretli na neplánovaných konzultáciách o francúzsko-britskom návrhu záväznej rezolúcie s požiadavkou zastavenia ...Zdieľať

NEW YORK 5. mája (WN/SITA/AFP) - Vyslanci piatich stálych členských štátov Bezpečnostnej rady OSN sa vo štvrtok stretli na neplánovaných konzultáciách o francúzsko-britskom návrhu záväznej rezolúcie s požiadavkou zastavenia iránskeho obohacovania uránu. O texte návrhu, ktorý skúmali aj odborní experti celej 15-člennej rady, diskutovali zástupcovia Veľkej Británie, Číny, Francúzska, Ruska a Spojených štátov.

Veľvyslanci BR OSN však čakajú na inštrukcie svojich krajín pred hlasovaním, ktoré by sa podľa americkej strany nemalo uskutočniť pred pondelňajšou schôdzkou ministrov zahraničných vecí šiestich mocností v New Yorku. Ide o šéfov diplomacií piatich stálych členov rady - Británie, Číny, Francúzska, Ruska a Spojených štátov s právom veta a Nemecka. Hovorca rezortu zahraničia Sean McCormack povedal, že konzultácie sa uskutočnia vo štvrtok a piatok a veľvyslanci piatich stálych členských štátov a Nemecka prediskutujú návrh v pondelok večer v New Yorku.

Francúzsko britský návrh obsahuje uplatnenie kapitoly 7 Charty OSN s možnosťou ekonomických sankcií, ale aj vojenského zásahu v prípade ohrozenia medzinárodného mieru a bezpečnosti. Na jeho schválenie je potrebných najmenej 9 hlasov a neuplatnenie práva veta niektorého z piatich stálych členov.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bono verí v zlepšenie sudánskej krízy
<< predchádzajúci článok
Čierna skrinka z arménskeho lietadla lokalizovaná