Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. júna 2019

Nesplácanie faktúr môže vyvolať druhotnú platobnú neschopnosťTovar dodaný, no platba žiadna. Aj taká je bežná prax v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch, pričom Slovensko nie je výnimkou. Zastáva dokonca v tomto smere popredné ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 11. júna (TASR) - Tovar dodaný, no platba žiadna. Aj taká je bežná prax v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch, pričom Slovensko nie je výnimkou. Zastáva dokonca v tomto smere popredné miesto. Štúdia „European Payment Practices 2018“ spoločnosti EOS KSI ukázala, že Slovensko je hneď po Chorvátsku.


Na Slovensku dosiahol v roku 2018 podiel úplne nevymožiteľných pohľadávok 4 %, v Chorvátsku to bolo 5 %. Rovnako zle ako na Slovensku sú na tom ešte firmy v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a vo Veľkej Británii. Priemer v celej skúmanej vzorke európskych krajín bol 3 % pohľadávok, kde k platbe nedochádza.

"Takéto úplne nevymožiteľné pohľadávky môžu vážnym spôsobom nabúrať hospodárenie firiem a vzťahy aj s ostatnými dodávateľmi. Ak firma nedostane svoje peniaze od jedného dodávateľa, nemusí vedieť zaplatiť ďalšie svoje pohľadávky iným externým partnerom, a tak sa sama dostáva do začarovaného kruhu," zdôraznil Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pre baktériu E. coli v nádrži pitnej vody hospitalizovali už 55 ľudí
<< predchádzajúci článok
Moldavský prezident Dodon zrušil výnos o rozpustení parlamentu

Nesplácanie faktúr môže vyvolať druhotnú platobnú neschopnosť - diskusné fórum čitateľov