Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. septembra 2005

New Orleans - mesto opustených zvieratVäčšina obyvateľov hurikánom postihnutý New Orleans opustila. Zostalo iba niekoľko tisíc ľudí - a asi 50 000 zvierat.Zdieľať
To evakuáciu čiastočne komplikuje, pretože milovníci zvierat by ich mali vlastne ponechať osudu, píše nemecký spravodajský magazín Spiegel Online.
Jeden z obyvateľov, Peter Block, by chcel odísť v prenajatom autobuse do Baton Rouge spolu so svojimi tromi fenkami, dvomi nemeckými dogami a jednou kóliou. „Žijem pre tieto moje tri dievčatá,“ hovorí. Avšak spoločná cesta ľudí a zvierat do bezpečia je plná prekážok: policajti prísne kontrolujú, čo si chcú vziať utečenci so sebou. Dokonca aj ten, kto by si chcel schovať v taške obľúbeného škrečka či vtáčika, bude mať veľké nepríjemnosti.
Medzi 10 000 ľuďmi, ktorí napriek naliehavým výzvam ešte neopustili mesto, je predovšetkým mnoho milovníkov zvierat, ktorí nechcú odísť bez nich. Zvieratká zanovito bojujú o život, sedia na strechách odplavených áut a domov, a pomaly hynú hladom. Niektoré rýchlo plávali otrávenou vodou k člnom domnelých záchrancov, z ktorých ich však opäť hodili do vody. Mnohým sa nepodarilo prežiť a ich kadávery plávajú v špinavej vode, alebo ležia na krajoch ciest.
Pohľad na opustené zvieratá je ten najhorší, aký sme kedy videli, hovorí asi 250 dobrovoľníkov z organizácií na ochranu zvierat. Mnohých z nich vyľakané zvieratá dohrýzli či poškriabali, a často ani nereagujú na volanie.
Na juhu Louisiany už zriadili rôzne núdzové prístrešky pre zvieratá, niektoré z nich v blízkosti ubytovania ich majiteľov. Iskrička nádeje medzitým skrsla aj pre Petra Blocka a ďalších milovníkov zvierat.  Americkí vojaci im oznámili, že vláda povolila čakajúcim, aby odleteli so svojimi zvieratami, kam budú chcieť. Aj policajti sú už povoľnejší - keď sú zvieratá v klietkach, môžu opustiť mesto so svojimi majiteľmi.
(apl, Spiegel)  

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dohoda medzi Grapom a Martinákovou: pomohol aj burčiak!
<< predchádzajúci článok
Z polície unikli osobné údaje obete