Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. decembra 2009

Nigéria odsúdila útok v americkom lietadleHlavná nigérijská povstalecká skupina v stanovisku odsúdila pokus svojho rodáka odpáliť výbušninu na palube lietadla americkej spoločnosti Northwest Airlines na trase Amsterdam - Detroit. Podľa jej ...Zdieľať
LAGOS 28. decembra (WEBNOVINY) - Hlavná nigérijská povstalecká skupina v stanovisku odsúdila pokus svojho rodáka odpáliť výbušninu na palube lietadla americkej spoločnosti Northwest Airlines na trase Amsterdam - Detroit. Podľa jej vyjadrenia išlo o "teroristický útok pomýleného islamského extrémistu zo severnej časti Nigérie". Zároveň označila túto časť krajiny za "živnú pôdu" pre terorizmus, na ktorú by medzinárodné spoločenstvo nemalo zabúdať. "Mladý muž, ktorý sa pokúsil o tento zbabelý čin, nie je sám a vlády na celom svete by mali severnej Nigérii, ktorá je hrozbou pre svetový mier, venovať väčšiu pozornosť, než agitácii za spravodlivosť v Delte Nigeru," uviedlo povstalecké Hnutie za oslobodenie Delty Nigeru (MEND) vo vyhlásení.


Nigérijčan Umar Farouk Abdulmutallab sa v piatok miestneho času pokúsil odpáliť výbušné zariadenie priamo v lietadle pristávajúcom v americkom Detroite, v čom mu však zabránili pasažieri. Namiesto výbuchu sa trhavina vznietila a spôsobila mu vážne popáleniny. Prvé výsledky vyšetrovania naznačujú, že jeho útok bol pripravený al-Kájdou v Jemene, kde útočník údajne strávil asi mesiac v bunke tejto organizácie v hlavnom meste Saná. Tam dostal presné inštrukcie, ako útok uskutočniť. 23-ročný Umar vyšetrovateľom povedal, že podľa plánu mal trhavinu odpáliť tesne pred pristátím, aby spôsobil čo najviac obetí aj na zemi. Útočník sa pridal k moslimským extrémistom počas štúdia na univerzite v Londýne. Je synom bohatého nigérijského obchodníka, ktorý už pred časom upozornil americké úrady na náboženský extrémizmus svojho syna.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Košičania môžu silvestrovať tradične na ulici
<< predchádzajúci článok
Vietnamci zásobovali marihuanou aj Maďarsko

Nigéria odsúdila útok v americkom lietadle - diskusné fórum čitateľov