20. mája 2014

Nitra vypadla, Slovan si preberal trofej pre futbalového majstra

Na snímke uprostred Kristán Kolčák (Slovan) skóruje hlavou, vľavo Martin Boszorád a vpravo brankár Matúš Putnocký (obaja Nitra) v 32. kole futbalovej Corgoň ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - FC Nitra 20. mája 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 20. mája (TASR) - Futbalisti FC Nitra prehrali v 32. kole Corgoň ligy na ihrisku majstrovského Slovana Bratislava 1:2 a keďže v paralelne hranom stretnutí tím DAC Dunajská Streda zvíťazil nad Spartakom Trnava 1:0, vypadli z najvyššej slovenskej súťaže.

Slovanisti prevzali po zápase s Nitrou v utorok na Pasienkoch majstrovský pohár a medaily za obhajobu titulu v Corgoň lige 2013/2014. Na slávnostnom ceremoniáli sa zúčastnili aj prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik, šéf Únie ligových klubov (ÚLK) Dušan Tittel a primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Belasí získali v poradí už o dvadsiatu majstrovskú trofej v histórii klubu a rekordný ôsmy titul v ére samostatnosti. Vďaka obajobe titulu sa Slovan kvalifikoval do druhého predkola Ligy majstrov, v ktorom bude nasadeným celkom. Žrebovanie predkôl sa uskutoční 23. júna.

Slovan Bratislava - FC Nitra 2:1 (1:1)

Góly: 12. Kolčák, 79. Fořt - 20. Cleber. Rozhodoval: Jaška, ŽK: Grendel, ČK: 42. Pillár (po druhej ŽK), 934 divákov.

Zostavy a striedania:

Slovan: Polaček - Vrablec, Gorosito, Niňaj, Kolčák (86. Hlohovský) - Hudák - Mészáros (69. Matejka), Halenár, Grendel (59. Gašparovič), Milinkovič - Fořt

Nitra: Putnocký - Boszorád (88. Kráľ), Kostelný, Pillár, Husár - Kolbas, Špalek - Šmehyl, Augustín (65. Mensah), Cleber (78. Kutra) - Mikuš

Priebeh zápasu

Slovanisti potrebovali v aktívnom úvode tri šance na prvý gól. Fořtov zásah ešte neplatil pre ofsajd, po Milinkovičovom centri v páde mieril tesne vedľa žrde Mészáros a tak v sieti skončila až hlavička Kolčáka po presnom centri Mészárosa - 1:0. V 20. minúte však po Putnockého dlhom výkope zaváhali stopéri belasých a Cleber preloboval vybiehajúceho Polačeka. Hostia hrajúci o záchranu od toho momentu ešte viac zvýšili obrátky. O štyri minúty Mikuš vysunul Šmehyla, ktorý sa rútil sám na domácu bránu, ale v rozhodujúcom momente si posunul dlhú loptu. Dôležitý moment prišiel v závere prvého polčase, keď hosťujúci Pillár dostal po faule na Grendela druhú žltú kartu a musel predčasne pod sprchy.

Na snímke vľavo Erik Grendel (Slovan) a vpravo Nikolas Špalek (Nitra) v 32. kole futbalovej Corgoň ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - FC Nitra 20. mája 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

V úvode druhého dejstva zakončil Halenár obliehanie súperovej brány strelou do žrde. Gólom neskončila ani jedovka Milinkoviča, ktorú Putnocký vytlačil spod brvna. S pribúdajúcimi minútami tempo hry upadlo, hráčom chýbal aktívnejší pohyb. Až v 70. minúte pohrozil striedajúci Gašparovič, ktorý od postrannej čiary takmer preloboval Putnockého. Slovanisti mali síce územnú prevahu, ale gólovo ju dlho nedokázali vyjadriť. Až v 79. minúte po strieľanom centri z pravej strany poslal loptu do šibenice kapitán Fořt, pre ktorého to bol dvanásty ligovom gól v sezóne. Nitra tak nezískala ani bod a s najvyššou súťažou sa lúči.