Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. júla 2011

Nórsky strelec zabil na ostrove najmenej 84 ľudí


Tagy: Nórsko

Nórska polícia v sobotu sprísnila bezpečnostné opatrenia na miestach možných teroristických útokov potom, ako muž vydávajúci sa za policajta zastrelil 80 osôb v mládežníckom tábore a po výbuchu v ...Zdieľať
utoya OSLO 23. júla (WEBNOVINY) - Nórska polícia v sobotu sprísnila bezpečnostné opatrenia na miestach možných teroristických útokov potom, ako muž vydávajúci sa za policajta zastrelil 80 osôb v mládežníckom tábore a po výbuchu v centre hlavného mesta Oslo, pri ktorom zomrelo 7 ľudí. Polícia v Oslo tiež oznámila, že zrušila odporúčanie, aby občania ostali vo svojich domoch po najhoršom krviprelievaní v krajine od konca druhej svetovej vojny.


Video: Silná explózia otriasla Oslom, v blízkosti premiéra sa strieľalo
Svet útoky odsúdil

Západní lídri odsúdili zbabelý dvojitý útok v Nórsku, ktorý si vyžiadal 87 ľudských životov. Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen odsúdil oba "ohavné činy" a vyjadril solidaritu NATO s obyvateľmi Nórska. Americký prezident Barack Obama vyjadril Nórsku svoju osobnú sústrasť a vyzval krajiny sveta na zvýšenie spolupráce v boji proti terorizmu. Obama zdôraznil, že je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa takýmto útokom zabránilo. "Nórsku poskytneme všetku potrebnú pomoc," povedal Obama. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun "bol udalosťami šokovaný". "OSN je s obyvateľmi Nórska v tejto hroznej chvíli," povedal hovorca OSN Martin Nesirky.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso povedal, že takýto útok by nik nečakal v Nórsku, ktoré je známe svojím mierovým úsilím v zahraničí. (Nórsko nie je členskou krajinou EÚ.) "Rázne odcudzujem tieto zbabelé činy, pre ktoré nie je ospravedlnenie," povedal stály predseda EÚ Herman Van Rompuy. Piatkové útoky v Nórsku odsúdili aj ďalší svetoví lídri a krajine vyjadrili svoju sústrasť a solidaritu.


Dramatické video z ostrova Utöya


Strelcom bol Nór

Muž, ktorého zatkla polícia po krvavej streľbe na ostrove pri hlavnom meste Oslo, je Nór. Informoval o tom v piatok nórsky minister spravodlivosti Knut Storberget. "Bol som informovaný, že ide o Nóra," uviedol minister na tlačovej konferencii. Bližšie detaily zatiaľ neposkytol. Svedkovia rovnako uviedli, že strelec bol európskeho vzhľadu a hovoril po nórsky.

Muž prezlečený za policajta spustil streľbu na stretnutí mládeže nórskej Robotníckej strany na ostrove Utöya, 80 ľudí zomrelo. Polícia na ostrove našla aj nevybuchnuté nálože.

Storberget tiež potvrdil, že silný výbuch, ktorý otriasol nórskym hlavným mestom Oslo, zabil najmenej siedmich ľudí a 10 ďalších vážne zranil. Útok poškodil sídlo vlády ako aj ministerstvá financií a ropného priemyslu.

Podľa polície je zadržaný Nór zapojený do oboch útokov. Motív činov však zatiaľ ostáva neznámy. "Je príliš skoro povedať, čo je za tým," uviedol premiér Jens Stoltenberg, ktorý sa na tlačovej konferencii rovnako zúčastnil. "Odpoveďou na násilie je viac demokracie, viac ľudskosti, ale už žiadna naivita," zdôraznil premiér. Podľa agentúry Reuters ide o najväčší útok v západnej Európe od útokov na londýnske metro v roku 2005. Počet obetí podľa polície ešte nemusí byť konečný.
 


Tagy: Nórsko
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Nórsky strelec plánoval svoj útok aspoň rok a pol (24. 7. 2011)
 Reakcie sveta na teroristické útoky v Nórsku (23. 7. 2011)
 Video: Silná explózia otriasla Oslom, v blízkosti premiéra sa strieľalo (22. 7. 2011)
 OBRAZOM: V nórskej metropole vybuchla bomba (22. 7. 2011)nasledujúci článok >>
Belgické strany sa dohodli na začatí rokovaní
<< predchádzajúci článok
Denníky Josefa Mengeleho vydražil ortodoxný žid