Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. septembra 2023

Nová agenda pre mier či existenčná kríza, Čaputová poukázala počas Valného zhromaždenie OSN na aktuálne problémy Prezidentka Zuzana Čaputová poukázala vo svojom príhovore na Valnom zhromaždení Organizácie spojených národov (OSN) v stredu 20. septembra ...Zdieľať
un_general_assembly_72231 676x451 21.9.2023 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová poukázala vo svojom príhovore na Valnom zhromaždení Organizácie spojených národov (OSN) v stredu 20. septembra v New Yorku na viaceré aktuálne problémy.

Jasné kroky vedúce k mieru


Na začiatku svojho prejavu sa venovala vojne na Ukrajine. Ako uviedla, ruské vojská už viac ako 570 dní zabíjajú ukrajinských civilistov, unášajú deti a ničia mestá.

„Bombardujú infraštruktúru a prístavy, ktoré vyvážajú ukrajinské obilie tým, ktorí ho potrebujú v Bangladéši alebo Egypte. Moskva musí dovoliť, aby obilie mohlo opätovne opúšťať ukrajinské prístavy. V rámci Valného zhromaždenia a Bezpečnostnej rady OSN nemôžeme tvrdiť, že sme za mier alebo globálnu potravinovú bezpečnosť a zároveň zatvárať oči pred tými, ktorí ju podkopávajú," vyhlásila prezidentka.

Prezidentka pokračovala s tým, že je potreba novej agendy pre mier, no v prvom rade je potrebné, aby Rusko, ktoré je členom Bezpečnostnej rady OSN spravilo jasné kroky vedúce k mieru. Prezidentka venovala pozornosť aj klimatickým zmenám.

Dopady klimatických zmien


„Naše mestá sa stavajú horúcejšími, naše oceány kyslejšími a naša zem suchšia. Je to dôsledok zmeny klímy, ktorú spôsobil človek. Toto leto nám opätovne ukázalo, čo nás čaká, ak budeme sedieť so založenými rukami," uviedla Čaputová s tým, že najhorším scenárom je možné ešte zabrániť.

„Potrebujeme sa zobudiť. Nebojujeme so žiadnou vonkajšou hrozbou. Toto nie je meteorit smerujúci k Zemi. Ide o existenčnú krízu, ktorú sme vytvorili my sami – a my sami ju aj musíme vyriešiť," doplnila prezidentka a pokračovala s tým, že v polovici cesty k roku 2030 sa pozitívne vyvíja len 12 percent cieľov udržateľného rozvoja. Tieto ciele nie sú dobrovoľnými usmerneniami, ale konkrétnymi ukazovateľmi pre vytvorenie sveta, ktorý je postavený na spravodlivosti, rovnosti a stabilite," dodala Čaputová.

Technológie ako „steroidy“


Čaputová venovala pozornosť aj novým technológiám. Technologický pokrok podľa nej však napreduje rýchlejšie ako vývoj ľudského myslenia a emócií, čoho je dôkazom napríklad rýchly rast platforiem sociálnych médií, s čím súčasne súvisí záplava dezinformácii a nenávistných prejavov.

„Sociálne platformy odstránili bariéry po celom svete a spájajú ľudí ako nikdy predtým. Zničili však aj bariéry, ktoré chránili práva a integritu iných. Každá technológia sa musí používať s cieľom zachovať a chrániť dôstojnosť a práva každého jednotlivca," vyhlásila Čaputová s tým, že ak sa tejto otázke nebude venovať pozornosť, nové technológie sa stanú „steroidmi" pre všetky krízy.

„Stretnutia s mladými ľuďmi zo Slovenska vo mne zanechávajú veľký optimizmus do budúcnosti. Výskumy ukazujú, že rovnosť je pre nich najdôležitejšou spoločenskou hodnotou. Mali by sme počúvať naše deti a pracovať na dosiahnutí vízie ľudstva, kde je rovnosť pravidlom, nie výnimkou. Kde rozvoj môže byť udržateľný a odolný voči zmene klímy. Kde môžeme žiť v mieri," uzavrela prezidentka.


Zdroj: SITA.sk - Nová agenda pre mier či existenčná kríza, Čaputová poukázala počas Valného zhromaždenie OSN na aktuálne problémy  © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Remišová poskytla TIS rozšírené majetkové priznanie. Koľko zarobila za minulý rok a aká je splátka úveru na dom v Kittsee? (foto)
<< predchádzajúci článok
Psy spôsobili niekoľkotisícovú škodu, usmrtili lane a mláďatá daniela škvrnitého