Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. decembra 2018

Nová šéfka CDU stavia mosty medzi sebou a rivalmiNa snímke nová predsedníčka nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová počas zjazdu CDU 8. decembra 2018 v Hamburgu.Zdieľať
Na snímke nová predsedníčka nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová počas zjazdu CDU 8. decembra 2018 v Hamburgu. Foto: TASR/AP
Berlín 8. decembra (TASR) - Nástupkyňa kancelárky Angely Merkelovej na poste predsedníčky hlavnej nemeckej, stredopravej strany CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová sa v sobotu snažila upevniť si moc po tesnom víťazstve a za generálneho tajomníka strany vymenovala mladého konzervatívca Paula Ziemiaka. Zároveň sa takto šéfka CDU usiluje postaviť mosty medzi sebou a svojimi rivalmi.


Krampovú-Karrenbauerovú (56), Merkelovej spojenkyňu a političku blízku aj centristickým postojom, zvolili v piatok za predsedníčku Kresťanskodemokratickej únie (CDU).

Tesne porazila Friedricha Merza, niekdajšieho rivala Merkelovej, ktorý stelesňuje tradičnejší, konzervatívnejší prístup k politike a jasnejší odstup od éry dlhoročnej kancelárky. Ďalšieho niekdajšieho kritika Merkelovej, ministra zdravotníctva Jensa Spahna, vyradila zo súboja v skoršom hlasovaní, pripomenula tlačová agentúra AP.

Krampová-Karrenbauerová v sobotu ukázala, že veľmi chce zastaviť pretrvávajúce názorové spory a dať konzervatívcom aj mladším členom silnejší hlas.

Šéfka CDU nominovala Ziemiaka, 33-ročného lídra mládežníckeho krídla strany, za generálneho tajomníka - teda predstaviteľa povereného vykonávaním každodennej politickej stratégie. Túto prácu robila aj ona sama, kým ju nezvolili za predsedníčku CDU, a ide o druhý najdôležitejší post v strane.

"Strana nie je rozštiepená - všetci máme úlohu pracovať na jednote tejto strany," povedala na straníckom zjazde v Hamburgu.

V Poľsku narodený Ziemiak, ktorý nemal protikandidáta, získal podporu 62,8 percenta delegátov. Tento výsledok naznačuje, že Krampovú-Karrenbauerovú čaká ešte veľa práce.

Ziemiak je orientovaný viac napravo než nová šéfka CDU, pokladajú ho za priateľa Spahna a prichádza z toho istého regiónu ako Merz. Sám seba označuje za vlastenca a klasického konzervatívca. Do radov CDU má prilákať mladších ľudí, napísala tlačová agentúra DPA.

Krampová-Karrenbauerová, médiami pre svoje dlhé meno nazývaná jednoducho AKK, je katolíčka, ktorá je v sociálnych a bezpečnostných záležitostiach "o odtieň" konzervatívnejšia než Merkelová, napísala agentúra AP. Nachádza sa pod tlakom, aby zväčšila voličskú základňu CDU po pochmúrnom roku, v ktorom sa Merkelovej neistá vládna koalícia so stredoľavými sociálnymi demokratmi pohybovala od jednej krízy k druhej.

"Ľudia ma pokladajú za mini-Merkelovú, za kópiu, viac-menej za to isté, ako je Merkelová - ale môžem vám povedať, že tu stojím sama za seba, taká, akú ma vytvaroval život, a som na to hrdá," povedala v sobotu delegátom zjazdu.

Na budúci rok sa bude konať štvoro krajinských volieb, z toho tri hlasovania na bývalom komunistickom východe, kde je protimigračná, krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) najsilnejšia. Spolupredsedníčka strany AfD Alice Weidelová opísala Krampovú-Karrenbauerovú ako "Merkelová 2.0" a vyhlásila, že "poslední konzervatívni kresťanskí demokrati prehrali bitku".

Krampová-Karrenbauerová musí dokázať, že Weidelová sa mýli. Už informovala, že začiatkom budúceho roka má v pláne prehodnotiť stranícku migračnú a bezpečnostnú politiku. A v máji čelí prvým celonemeckým voľbám do Európskeho parlamentu, čo je pre vládnuce strany často bolestivá skúsenosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecký minister skritizoval krajiny odmietajúce migračný pakt
<< predchádzajúci článok
Moldavsko chce tesne spolupracovať s Eurázijskou úniou

Nová šéfka CDU stavia mosty medzi sebou a rivalmi - diskusné fórum čitateľov