Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. decembra 2018

Nemecký minister skritizoval krajiny odmietajúce migračný paktNemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.Zdieľať
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Foto: TASR/AP
Berlín 8. decembra (TASR) - Krajiny odmietajúce tzv. migračný pakt OSN, ktorý má byť o niekoľko dní odsúhlasený na medzinárodnej konferencii v Maroku, týmto postojom podporujú "dezinformačné kampane". Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas sa tak vyjadril v rozhovore pre týždenník Der Spiegel, z ktorého citovala v sobotu tlačová agentúra DPA.


Hoci je rozhodnutie o pristúpení alebo nepristúpení k migračnému paktu OSN zvrchovaným právom každej krajiny, prípadné odmietnutie je "vodou na mlyn pre tých, ktorí vedú proti tomuto paktu zlomyseľné dezinformačné kampane", povedal Maas, politik Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD). Zdôraznil pritom, že predmetný dokument ponúka "prvýkrát medzinárodný rámec pre aktívne riadenie migrácie".

K spomínanému medzinárodnému dohovoru, ktorý je právne nezáväzný, avšak politicky zaväzujúci, sa medzitým vyjadrila aj nemecká ministerka spravodlivosti Katarina Barleyová. V súvislosti s kritikou, ktorej terčom sa pakt o migrácii stáva, varovala pred zamieňaním pojmov.

"Prosím, nezamieňajte migráciu s útekom," uviedla Barleyová v rozhovore pre denník Süddeutsche Zeitung. Zatiaľ čo téme utečencov sa OSN venuje v samostatnom pakte, predmetom nového dokumentu je iba "migrácia - napríklad za prácou, vzdelaním, alebo aj z lásky".

Globálny rámec OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) má byť oficiálne prijatý na konferencii v marockom Marrákeši, ktorá sa uskutoční v dňoch 10. a 11. decembra. Viacero krajín vrátane Slovenska, Austrálie, Česka, Maďarska, Rakúska a Spojených štátov však oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.

Nemecká pravicovo-populistická strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) takisto podnietila debatu o migračnom pakte, Spolkový snem sa však zaň postavil. Kancelárka Angela Merkelová tak môže v pondelok vycestovať do Marrákeša, aby pakt podpísala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Uber chce získavať investičný kapitál na burze v New Yorku
<< predchádzajúci článok
Nová šéfka CDU stavia mosty medzi sebou a rivalmi

Nemecký minister skritizoval krajiny odmietajúce migračný pakt - diskusné fórum čitateľov