Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. októbra 2007

Nová zmluva bude podpísaná v decembri v lisabonskom kláštoreKrajiny EÚ formálne podpíšu novú reformnú zmluvu v decembri v lisabonskom kláštore zo 16. storočia, vyhlásil predseda Európskej komisie José Manuel Barroso pred poslancami Európskeho parlamentu ...Zdieľať

ŠTRASBURG 23. októbra (WEBNOVINY) - Krajiny EÚ formálne podpíšu novú reformnú zmluvu v decembri v lisabonskom kláštore zo 16. storočia, vyhlásil predseda Európskej komisie José Manuel Barroso pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu v utorok. "Zmluva bude podpísaná 13. decembra v Lisabone a, čo je najpodstatnejšie, v kláštore Dos Jerónimos, kde bola podpísaná zmluva o pristúpení Portugalska k Európskemu (hospodárskemu) spoločenstvu" 12. júna 1985, uviedol Barroso. Termín a miesto podpisu zmluvy sú stanovené, zatiaľ však nie je jasné, kto presne sa na akte zúčastní. Hlavy vlád a štátov krajín EÚ by sa totiž mali 13.-14. decembra nachádzať na summite v Bruseli. Nemenovaní portugalskí predstavitelia nevylúčili možnosť, že by sa summit mohol presunúť do Lisabonu.

Lídri EÚ dosiahli dohodu o Lisabonskej zmluve v noci zo štvrtka na piatok po tom, ako ponúkli ústupky, ktorými prekonali výhrady Poľska a Talianska voči navrhovanému textu. Cieľom zmluvy, ktorá by mala nahradiť zablokovanú euroústavu, je reforma európskych inštitúcií a racionalizácia fungovania rozšírenej únie. Po formálnom podpise bude mať všetkých 27 členských štátov rok na to, aby zmluvu ratifikovali, ak má nadobudnúť platnosť v plánovanom termíne v januári 2009.

SITA/AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Turisti sa v Portugalsku utopili pri zachraňovaní detí
<< predchádzajúci článok
Parlament schválil vznik deviatich okresných súdov