Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. decembra 2007

Nová zmluva zlepší úniu, bude aj sociálnejšia



Predseda parlamentu Pavol Paška je pripravený zaradiť do programu Zmluvu o fungovaní Európskej únie, ktorú dnes podpísali v Lisabone, hneď, ako mu ju vláda doručí.



Zdieľať
BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) - Predseda parlamentu Pavol Paška je pripravený zaradiť do programu Zmluvu o fungovaní Európskej únie, ktorú dnes podpísali v Lisabone, hneď, ako mu ju vláda doručí. Jeho hovorca Jozef Plško predpokladá, že poslanci o nej môžu hlasovať na januárovej schôdzi. Zmluvu potom musí ratifikovať prezident. Paška v oficiálnom vyhlásení označil podpísanie reformnej zmluvy lídrami EÚ za jeden z ďalších významných historických medzníkov na ceste k lepšej európskej budúcnosti. Zmluva je podľa neho takmer totožná s európskou ústavou. Tej sa únia musela vzdať napriek slávnostnému podpisu. Odmietli ju totiž referendá v Holandsku a vo Francúzsku.


Paška pripomenul, že sa od nástupu do funkcie aktívne zasadzoval za obnovenie dialógu o európskej ústavnej zmluve. Jej schválenie v novej podobe a pod zmeneným názvom považuje "za dobrú správu pre Európu, ale aj za dobrú správu pre celé Slovensko". "Reformná zmluva vytvára priestor pre silný sui generis subjekt medzinárodného práva, pre zvýšenie ekonomického potenciálu "starého kontinentu" a predovšetkým pre nárast konkurencieschopnosti Európskej únie na globálnom trhu," cituje Pašku jeho hovorca.

EÚ bude môcť rozhodovať transparentnejšie a konať efektívnejšie. Charta základných práv EÚ, záväzná pre všetkých okrem Veľkej Británie a Poľska, zdôrazní sociálnu dimenziu zmien. Obzvlášť ho teší posilnenie úlohy národných parlamentov pri tvorbe európskych noriem. Európska únia bude vďaka Lisabonskej zmluve lepšie pripravená aj na ďalšie rozširovanie, konštatoval Paška.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Môj majetok je 800 korún, povedal prepustený Šebeščák
<< predchádzajúci článok
Falošní „odpočtári“ elektromerov

Nová zmluva zlepší úniu, bude aj sociálnejšia - diskusné fórum čitateľov