Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. decembra 2006

Nové medaily pre príslušníkov mierových operáciiPrvú sériu pamätných medailí za účasť vo vojenskej operácii chce Ministerstvo obrany SR udeliť už v priebehu budúceho roka. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva obrany Vladimír ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. decembra (WEBNOVINY) - Prvú sériu pamätných medailí za účasť vo vojenskej operácii chce Ministerstvo obrany SR udeliť už v priebehu budúceho roka. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. Napriek tomu, že zákon o štátnej službe profesionálneho vojaka ich zriadil už v roku 2005, po prvý raz sa podľa Gemelu udelia až teraz. V decembri totiž návrh medaily posúdila aj Rada pre vojenskú symboliku a následne ju odobril aj minister obrany František Kašický.

Hlavným motívom kompozície sú podľa hovorcu rezortu obrany, šípky, ktoré smerujú na všetky štyri strany. Majú znázorňovať schopnosť a odhodlanie vojenského použitia v prípade ohrozenia bezpečnosti a mieru. Hlavná figúra je vytvorená zo šípok umiestnených v červenom krížovom poli. Stred kompozície tvorí dvojkríž - jeden z hlavných prvkov štátnej symboliky Slovenskej republiky. Pamätná vojenská medaila nemá stupne. Podľa členov Rady pre vojenskú symboliku navrhovaná medaila svojou formou a obsahom najlepšie vystihuje charakter daného vyznamenania, výtvarne a kompozične je vyvážená a zodpovedá zásadám tvorby vojenskej symboliky v rezorte ministerstva obrany, uviedol ďalej Gemela. Podľa neho, na rozdiel od medaily za službu v pozorovateľských a mierových misiách, ju dostane každý vojak, ktorý pôsobil v operácii medzinárodného krízového manažmentu, bez ohľadu na to, ako dlho tam bol. Šéf rezortu obrany Kašický chce, aby novú medailu dostali už aj vojaci pôsobiaci v poslednej rotácii slovenskej jednotky Iracká sloboda, ktorí sa z Iraku vrátia v marci budúceho roka.

Zákon o štátnej službe profesionálneho vojaka zriaďuje až deväť druhov medailí a udeľuje ich minister obrany alebo náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. Vojenské medaily a odznaky sa udeľujú písomným vojenským rozkazom a spolu s ocenením sa odovzdáva aj doklad o jeho udelení.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Angelina Jolie strávila Vianoce s utečencami
<< predchádzajúci článok
Pokojné sviatky na železnici narušil bombový anonym