Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. februára 2011

Novela o zbraniach a strelive je populistická, tvrdí GálLen fajkou v kolónke, že sa niečo urobilo, bude podľa Gábora Gála z poslaneckého klubu Most-Híd návrh novely zákona o zbraniach a strelive z dielne ministra vnútra Daniela ...Zdieľať
zbran naboj Ilustračné foto SITA, APBRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) - Len fajkou v kolónke, že sa niečo urobilo, bude podľa Gábora Gála z poslaneckého klubu Most-Híd návrh novely zákona o zbraniach a strelive z dielne ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH). „Som držiteľom zbrojného preukazu, ale nemám problém hlasovať za zákon, ktorý pre držiteľov sprísni podmienky, povinnosti a zavedie obmedzenia, ktoré majú zmysel a sledujú konkrétny cieľ. Predkladaná novela je dobrá reakcia na udalosti v Devínskej Novej Vsi, ale len pre verejnosť, no nie je riešením problematiky,“ zhodnotil podľa neho populistickú novelu v rozprave.


Kšeft pre klinických psychológov
Jediným výsledkom súčasného znenia návrhu je podľa Gála veľmi dobrý kšeft pre klinických psychológov, no pravidelné testovanie všetkých držiteľov považuje za reálne nezvládnuteľné. Okrem toho, ak by sme sa chceli vyhnúť tragédiám, podľa Gála by bolo potrebné asi 170-tisíc držiteľov zbrojných preukazov mať pod dohľadom psychológov denne. Psychologické vyšetrenia by mali podľa neho povinne absolvovať tí, ktorí po prvý raz požiadajú o zbrojný preukaz a tí, ktorí sú držiteľmi a ešte takéto vyšetrenie neabsolvovali. Podotkol, že k skratom dochádza aj medzi príslušníkmi ozbrojených zložiek, ktorí sú ešte pod väčším dohľadom psychológov.

Ako ďalej Gál poukázal, kým podľa platného zákona treba upozorniť políciu okamžite, že niekto je psychicky nespôsobilý, podľa novely je na takéto oznámenie päťdňový priestor a hovorí o ďalších primeraných lehotách. Podľa novely, keď policajný orgán zistí, že niekto nie je duševne spôsobilý držať zbraň a strelivo, dostane primeraný čas na to, aby doniesol ďalší posudok. „Laicky, keď niekomu preskočilo a ja sa o tom dozviem, táto novela nerieši, aby sme mu okamžite zadržali zbraň, ale dáme mu primeranú lehotu, aby doniesol ďalší posudok,“ pripomenul Gál. „Nechápem túto logiku, preto táto novela podľa mňa nie je dobrá, je nekoncepčná a v niektorých veciach ide naspäť,“ je presvedčený. Ako Gál podotkol, treba zaviesť okamžitú možnosť zaistenia zbrane, inak by novela šikanovala tých držiteľov zbrane, ktorí celý život nič zlé neurobili, dodržiavajú zákony, no musia sa podrobiť testom.

Gál kritizoval aj možnosť vstupu polície do obydlia držiteľa zbrane či obmedzenie výkonu vlastníckeho práva držiteľom zbrane. „Pán minister, verím, že máte dobrý úmysel s tým niečo spraviť, ale som presvedčený, že mnohé riešenia nie sú dobré,“ adresoval šéfovi rezortu vnútra.

Zbraňová novela podľa Pada nerieši problém, na ktorý reaguje
Návrh novely zákona o zbraniach a strelive z dielne ministerstva vnútra nerieši problém, pre ktorý je tento zákon prijímaný, teda pre vlaňajší masaker v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. V parlamentnej rozprave k novele to vyhlásil poslanec Martin Pado z SDKÚ-DS. „Dovolím si tvrdiť, že tu kauzálna súvislosť nie je,“ zdôraznil. Ako Pado poukázal, nedošlo k preukázaniu toho, že vražda v Devínskej Novej Vsi sa stala preto, čo sa v novele upravuje. „Vražda, ktorá sa stala, sa v prvom rade stala preto, lebo dlhodobo nebol riešený problém, na ktorý páchateľ neraz poukazoval,“ priblížil. Tým boli spoločenské problémy spojené so susedmi. Chyba bola podľa Pada v tomto prípade v nekonaní verejného sektora. „Nie je pravda, že boli predtým od Ľubomíra Harmana nejaké sťažnosti. To ste si vymysleli teraz,“ zareagoval na neho minister Lipšic.

Psychotesty sú podľa Pada ťažko kvantifikovateľné a merateľné
Pado nepovažuje za vhodné navrhované zavádzanie psychotestov, ktoré sú podľa neho ťažko kvantifikovateľné a merateľné. Aj z minulosti poznáme podľa neho v našej krajine prípady, že aj ľudia, ktorí prešli psychodiagnostickými vyšetreniami, neskôr mali na svedomí vraždy. „Nikto z predkladateľov netvrdí, že psychologické vyšetrenia sú zázračný liek, ale podľa mojej mienky môžeme robiť opatrenia, ktoré budú riziko vrážd eliminovať,“ oponoval mu Lipšic.

Kritike podrobil Pado aj navrhovaný vstup do ľudského obydlia na kontrolu zbrane
„Odmietam akýmkoľvek spôsobom umožniť nekontrolované opakované a často vymyslené vstupy do obydlia na kontrolu zbrane,“ uviedol. Podľa neho je síce potrebné prijať určite opatrenia, „ale treba o nich diskutovať a netreba ich prijímať po zlyhaniach jednotlivca“. Ako dodal, týmto návrhom netrafil šéf rezortu vnútra to, čo trafiť chcel.

Cieľom novely zákona o strelných zbraniach a strelive je sprísniť podmienky na získanie zbrojného preukazu, zaviesť povinné psychotesty pre žiadateľov i držiteľov, plánuje tiež úplný zákaz držby samonabíjacích zbraní. Návrh zákona ďalej preraďuje samonabíjacie palné zbrane z kategórie zbraní používaných na športové účely do kategórie zakázaných zbraní. Po novom sa na tieto zbrane nebude vzťahovať ani výnimka na zberateľské účely.

Viliam NovotnýFoto: SITAS novelou o zbraniach nesúhlasia aj lekári z koalície
Vyhnať 150-tisíc ľudí na psychologické vyšetrenie nie je prevencia, ale šikana, vyhlásil v rozprave k návrhu novely zákona o zbraniach a strelive, ktorá povinné psychotesty okrem iného zavádza, Ivan Chaban z SDKÚ-DS. Zákonodarca sa k norme z dielne ministerstva vnútra vedeného Danielom Lipšicom (KDH) vyjadril ako psychiater. „Nie som presvedčený o tom, že takéto rozsiahle testovanie tragédiám zabráni,“ pridal sa k nemu ďalší lekár z radov koaličných poslancov Peter Kalist z SaS. Podobný názor prezentoval aj Viliam Novotný z SDKÚ-DS, podľa ktorého možno urobiť psychologický test komukoľvek a aj keď je dotyčná osoba v tej chvíli v poriadku, nedá sa zaručiť, že o pár mesiacov v afekte nepoužije strelnú zbraň.

Rozprava k novele o zbraniach a strelive ukončila šiesty rokovací deň 12. schôdze a bude pokračovať vo štvrtok o 9:00. Poslancov dopoludnia čaká okrem zbraňovej novely, s ktorou majú problém aj viacerí koaliční poslanci, aj hlasovanie o politicky citlivých normách o štátnom občianstve, na režime ktorých sa dnes koalícia tiež nevedela dohodnúť. Okrem toho budú voliť historicky prvého generálneho riaditeľa a Radu nového verejnoprávneho média - Rozhlasu a televízie Slovenska.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obvinili podnikateľov zo státisícových daňových podvodov
<< predchádzajúci článok
ZP Dôvera dáva poslednú šancu na zaplatenie dlhov