Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. októbra 2023

Nový zákon prinesie väčšiu ochranu novinárov, podľa Bilčíka sú k udržaniu demokracie potrebné nezávislé médiáEurópsky parlament v utorok schválil nový európsky zákon o slobode médií. Zákon prinesie vyššiu ochranu novinárov pred nezákonným sledovaním ako aj viac ...Zdieľať
bilcik 676x355 3.10.2023 (SITA.sk) - Európsky parlament v utorok schválil nový európsky zákon o slobode médií. Zákon prinesie vyššiu ochranu novinárov pred nezákonným sledovaním ako aj viac editorskej nezávislosti.

Nový zákon o slobode médií


Na príprave zákona sa podieľal aj slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (EPP/Demokrati). Ako Bilčík informoval, nový zákon o slobode médií je výbornou správou ako pre médiá, tak i pre demokraciu.

„Na Slovensku už roky, a zvlášť od začiatku ruskej agresie na Ukrajine, čelíme zahraničnému zasahovaniu zo strany Ruskej federácie. Tá šíri svoj vplyv cez dezinformácie, falošné správy a rôzne pokútne weby. Pomáhajú jej v tom aj veľkí politickí hráči vrátane strany Smer-SD, ktorá v sobotu vyhrala parlamentné voľby," uviedol Bilčík s tým, že je potrebné chrániť nezávislosť médií a novinárov, aby mali väčšiu slobodu a dokázali prinášať overené a kvalitné informácie.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023


„Pre demokraciu na Slovensku je to nevyhnutná podmienka," doplnil Bilčík, ktorý prispel k príprave zákona ako tieňový spravodajca európskych ľudovcov vo výbore pre občianske slobody.

Fico je späť a zrejme zloží vládu


Bilčík ďalej upozornil, že zákon prichádza v čase, keď na Slovensku opäť zvíťazila strana Smer-SD.

Robert Fico musel v roku 2018 odstúpiť z postu premiéra pre vraždu novinára a jeho snúbenice. Neobjednal si ju, ale neustálymi útokmi na médiá vytvoril prostredie, v ktorom bol takýto ohavný čin možný. Dnes je Fico späť a zrejme opätovne zloží vládu," uviedol europoslanec a dodal, že Smer otvorene komunikuje v prospech Ruska a používa pri tom rôzne klamstvá a hoaxy.

„V takejto politickej atmosfére sú nezávislé a slobodné médiá kľúčom k udržaniu demokracie,” zdôraznil Bilčík, podľa ktorého zákon prinesie aj zvýšenú ochranu novinárov pred nezákonným sledovaním.

„Motívom smrti Jána Kuciaka a jeho snúbenice bola práve Kuciakova novinárska práca. Neskôr sme zistili, že sledovaní boli aj ďalší žurnalisti. Toto je absolútne neprijateľné a verím, že nová európska legislatíva takémuto niečomu v budúcnosti zabráni,“ uzavrel europoslanec.


Zdroj: SITA.sk - Nový zákon prinesie väčšiu ochranu novinárov, podľa Bilčíka sú k udržaniu demokracie potrebné nezávislé médiá © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ukrajina porazila ruské námorníctvo v Čiernom mori, tvrdia Briti a na jej úspech poukazujú aj v Charkove
<< predchádzajúci článok
Tipéri najviac vsádzali na víťazstvo Smeru-SD a koalície OĽaNO, stávkari si však prilepšili aj pri Republike