Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

06. januára 2010

Nový Zéland a Austrália plánujú výskum veľrýbVedci z Nového Zélandu a Austrálie sa začiatkom februára vydajú na šesťtýždňovú plavbu po antarktických vodách, aby skúmali veľryby bez toho, aby ich zabíjali. Chcú tak vyvrátiť argumenty ...Zdieľať
BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) - Vedci z Nového Zélandu a Austrálie sa začiatkom februára vydajú na šesťtýždňovú plavbu po antarktických vodách, aby skúmali veľryby bez toho, aby ich zabíjali. Chcú tak vyvrátiť argumenty Japoncov, ktorí tvrdia, že veľryby treba pre podrobný výskum zabíjať.


Experti vedení Nickom Galesom z Australian Antarctic Division vyplávajú začiatkom februára z novozélandskej metropoly Wellington a počas šiestich týždňov budú zbierať údaje o populáciách troch druhov veľrýb - vráskavca dlhoplutvého (Megaptera novaeangliae), vráskavca antarktického (Balaenoptera bonaerensis) a vráskavca obrovského (Balaenoptera musculus). Taktiež budú skúmať vplyv klimatických zmien na tieto morské cicavce. Pomocou vzduchoviek s vystreľujúcimi hrotmi získajú vzorky pokožky a tuku, ktoré následne podrobia DNA testom. Taktiež chcú analyzovať aj veľrybí trus a pomocou mikrofónov budú zaznamenávať ich typické volania. Veľryby budú okrem toho fotografovať a na ich chrbty upevnia satelitné vysielače, aby mohli monitorovať ich pohyb. Pomocou týchto techník chcú dokázať, že tvrdenia Japoncov o nevyhnutnom zabíjaní veľrýb na vedecké účely sú neopodstatnené. Predstavitelia Austrálie a Nového Zélandu obviňujú Japonsko, že ich vedecký výskum má za úlohu len zakryť nelegálny lov veľrýb a predaj veľrybieho mäsa.

Informácie priniesol spravodajský portál news.bbc.co.uk.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Othello alebo škrtič benátsky
<< predchádzajúci článok
Pirátske stránky sa sťahujú do Číny a na Ukrajinu