Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. októbra 2019

NR SR prerokuje moratórium na prieskumy aj 365-dňovú diaľničnú známkuIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR - Jaroslav Novák
Bratislava 20. októbra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) majú rozhodnúť o predĺžení moratória na predvolebné prieskumy, ale aj o zmenách v cestnej premávke a zavedení 365-dňovej diaľničnej známky. V závere októbrovej schôdze by mali rokovať aj o reforme nemocníc.


Zákonodarcovia sa opäť zídu v utorok (22. 10.) o 9.00 h, kedy majú na programe prerokovanie návrhov zákonov z dielne ministerstva spravodlivosti. Hlasovať majú o tom, či umožnia zrušiť milosti obvineným v tzv. kauze Technopol, udelené exprezidentom SR Michalom Kováčom. Návrh ústavného zákona, ktorý by to umožnil, predložili poslanci za OĽaNO.

Počas schôdze by sa mali ešte definitívne vyjadriť k sprísneniu zákazu používania prístrojov za volantom a zdvojnásobeniu pokuty v tejto oblasti. Poslankyňa Irén Sárközy (Most-Híd) predložila k novele zákona o cestnej premávke zároveň pozmeňujúci návrh na zavedenie diaľničnej známky na 365 dní. Vodičom, ktorí sa rozhodnú uhradiť známku napríklad uprostred roka, chce takto poskytnúť rovnako dlhú možnosť využívať diaľnice na Slovensku.

Na schôdzi by mali zákonodarcovia rozhodnúť aj o predĺžení zákazu zverejňovania predvolebných prieskumov z aktuálnych 14 na 50 dní pred voľbami. Koaliční poslanci to predložili plénu v pozmeňujúcom návrhu k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne poslancov Smeru-SD Mariána Kéryho a Martina Nemkyho. Tí navrhujú, aby kandidátna listina aj hlasovací lístok v údaji o zamestnaní kandidáta nemuseli obsahovať žiadne vlastné mená ani ich skratky.

V závere schôdze čaká poslancov reforma nemocníc, zahrnutá v novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Tá má pacientom priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť meranú cez lepšie výsledky liečby. Jej zmyslom je, aby sa špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy najmä invazívnych a operačných zdravotných výkonov koncentrovali do nemocníc, kde na ich poskytnutie majú potrebné zručnosti a skúsenosti. Nemocnice budú musieť postupne nastaviť kritériá, ktoré to majú zabezpečiť.

Na programe majú zákonodarcovia aj niekoľko poslaneckých návrhov zákonov. Medzi nimi je návrh na rozšírenie zákazu fajčiť v reštauráciách napríklad aj o terasy. Navrhujú to nezaradení poslanci Katarína Csefalvayová a Martin Fedor s poslancom OĽaNO Marekom Krajčím v novele zákone o ochrane nefajčiarov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Petržalka dá peniaze na dofinancovanie úväzkov pre asistentov učiteľa
<< predchádzajúci článok
Minister obrany USA: Jednotky sa zo Sýrie presunú do západného Iraku

NR SR prerokuje moratórium na prieskumy aj 365-dňovú diaľničnú známku - diskusné fórum čitateľov