Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

07. októbra 2010

O imunitu sa treba vždy staraťO imunitu sa treba starať. A to nielen na jeseň a v zime. Imunitný systém človeka je veľmi dôležitou súčasťou zdravého fungovania organizmu, je jeho ochranca. ...Zdieľať
ovocie Ilustračné foto

Foto: SITA
BRATISLAVA 7. okóbra (WEBNOVINY) - O imunitu sa treba starať. A to nielen na jeseň a v zime. Imunitný systém človeka je veľmi dôležitou súčasťou zdravého fungovania organizmu, je jeho ochranca. Jesenné a zimné mesiace prezradia silu imunity, podľa toho či človek podľahne vírusu, baktérii alebo prežije aj zimné obdobie bez choroby a prechladnutia. Ako a na koľko je váš imunitný systém odolný voči rôznym ochoreniam? Ako sa oň starať a ako ho posilňovať?

Pre dobré fungovanie imunitného systému je dôležité preň niečo urobiť. Netreba sa spoliehať len na prirodzenú imunitu, teda takú, ktorá je daná človeku geneticky. Treba posilňovať aj jej druhú zložku, čiže získanú imunitu. Najmä v chladných mesiacoch ľudský organizmus nemusí tolerovať studený vzduch a vlhké počasie, imunita sa oslabí a výsledkom je prechladnutie, nádcha a v horších prípadoch i chrípka. Vhodnou profylaxiou je prijímanie primeraného množstva vitamínov v strave, otužovanie organizmu, telesná aktivita a vyhýbanie sa stresu . Dobrá imunita ochraňuje človeka pred choroboplodnými organizmami ale aj pred nádormi a rakovinou.

Stravou na silnú imunitu
Strava je nevyhnutnou súčasťou zabezpečenia dobrej imunity. Ak ľudský organizmus dlhodobo nemá k dispozícii nejaký vitamín, stavebný prvok alebo minerál, môže výrazne imunitu oslabiť. Imunitu aktivujú najmä vitamíny C, E a A vyskytujúce sa v citrusovom ovocí a v zelenine, bránia totiž tvorbe voľných radikálov kyslíka v tele. V racionálnej strave by nemal preto chýbať kel, paprika či brokolica a z ovocia pomaranče, citróny, kiwi alebo jablká. Bohatým zdrojom vitamínu E sú ovsené vločky, orechy, rastlinné oleje, vajíčka aj kapusta. Železo je ďalším dôležitým prvkom pre správne fungovanie imunity. Jeho nedostatok môže spôsobiť zvýšenú náchylnosť na infekcie. Preto by v jedálničku nemali chýbať strukoviny. Teda fazuľa, šošovica a cícer, vysoký obsah železa tiež majú aj ryby a celozrnné pečivo. Aj ďalšie prvky ako zinok a selén nesmú telu chýbať. Ich nedostatok sa prejavuje zdĺhavým hojením rán, zlou imunitnou odpoveďou pri infekciách. Prvok selén je nevyhnutný pre dobrý zrak, vlasy, udržanie zdravej pokožky a celkový rast organizmu. Zdraviu prospešné sú aj mliečne výrobky obsahujúce probiotické kultúry. Tie udržujú črevnú imunitu.

V zdravom tele zdravý duch
Primeraná a pravidelná telesná aktivita pomáha dobrej kondícii imunitného systému. Nezáleží na tom, akému športu sa venujeme, dôležitá je jeho pravidelnosť. Pravidelný pohyb zlepšuje výkonnosť imunitného systému.

Teplo či zima
Otužovanie a naopak, aj saunovanie posilňujú imunitný systém. Otužovanie vedie k celkovej odolnosti organizmu, pretože pomáha telu prispôsobiť sa nepriaznivým vplyvom zvonka. Pravidelné saunovanie odbúrava psychickú aj fyzickú únavu a takisto prispieva k zvýšeniu imunity.

Očkovanie
Je ďalší spôsob posilnenia imunity a ochrany pred mnohými aj život ohrozujúcimi infekčnými chorobami. Očkovanie je vpravenie konkrétneho antigénu do organizmu za účelom tvorby protilátok proti konkrétnej vírusovej alebo baktériovej infekcii. Už mnoho rokov znižuje chorobnosť infekčných chorôb a zachraňuje milióny životov na všetkých kontinentoch. Očkovaním je možné zabezpečiť dlhodobú až celoživotnú ochranu podľa druhu očkovania.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rómovia z Luníka IX sú pobúrení
<< predchádzajúci článok
Ako vplýva ľudský faktor na predaj

O imunitu sa treba vždy starať - diskusné fórum čitateľov