Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. júna 2013

Obama a prezident Číny sa zhodli v otázke KĽDR a kyberútokovKybernetické útoky proti Spojeným štátom, jadrový program Severnej Kórey ako aj boj proti klimatickým zmenám boli hlavnými témami sobotňajšieho stretnutia amerického prezidenta Baracka Obamu s jeho ...Zdieľať
obmam si tin pchingon LOS ANGELES 9. júna (WEBNOVINY) - Kybernetické útoky proti Spojeným štátom, jadrový program Severnej Kórey ako aj boj proti klimatickým zmenám boli hlavnými témami sobotňajšieho stretnutia amerického prezidenta Baracka Obamu s jeho čínskym partnerom Si Ťi-pchingom v kalifornskom púštnom stredisku Rancho Mirage.


Obaja lídri sa zhodli, že KĽDR sa musí vzdať jadrových zbraní. USA a Čína budú preto užšie spolupracovať na denuklearizácii Kórejského polostrova. Obama aj Si v tejto súvilosti odsúdili jadrové testy, ktoré KĽDR nedávno uskutočnila. Štátnici sa tiež dohodli, že nájdu efektívny spôsob na zníženie emisií skleníkových plynov.

Obama poukázal aj na potrebu kybernetickej bezpečnosti a nevyhnutnosť prijať spoločné pravidlá. Prezidentov poradca pre bezpečnosť Thomas Donilon po schôdzke informoval, že Obama je presvedčený, že hackerské útoky proti USA má na svedomí Čína. Jej lídra preto vyzval, aby proti tomuto fenoménu bojoval. Kyberútoky sú totiž prekážkou dobrých vzťahov medzi oboma krajinami.

Američania ešte začiatkom roka Peking obvinili zo systematických snáh o prienik do rôznych súkromných ale aj vládnych serverov, najvyšší predstavitelia USA sa však doposiaľ podobným vyhláseniam vyhýbali. Terčom útokov neznámych hackerov sa stali napríklad aj prestížne noviny The New York Times alebo The Wall Street Journal. Analytici zo spoločnosti Mandiant zaoberajúcej sa bezpečnosťou na internete si myslia, že je za tým čínska armáda, ktorá na tento účel vybudovala špeciálnu jednotku.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecký Magdeburg ohrozuje najvyššia voda za 1200 rokov
<< predchádzajúci článok
Technika slovenských nemocníc je zastaraná a opotrebovaná