Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. februára 2009

Obama by sa mal sústrediť na Latinskú Ameriku, tvrdia odborníciNová administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu by mala venovať viac pozornosti Venezuele a jej ľavicovým spojencom, ináč hrozí, že vplyv v Južnej Amerike preberú iné krajiny ako Irán, či ...Zdieľať
WASHINGTON 5. februára (WEBNOVINY) - Nová administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu by mala venovať viac pozornosti Venezuele a jej ľavicovým spojencom, ináč hrozí, že vplyv v Južnej Amerike preberú iné krajiny ako Irán, či Čína. Na pôde Snemovne reprezentantov to povedali odborníci na problematiku medzinárodných vzťahov a poslanci.


Líder republikánskej skupiny v snemovni Connie Mack tvrdí, že pozornosť treba upriamiť na Venezuelu. Američania by sa podľa neho mali sústrediť najmä na referendum, ktoré sa uskutoční 15. februára a v prípade priaznivého výsledku pre vládu by umožnilo prezidentovi Hugovi Chávezovi vládnuť v krajine doživotne. Volebný expert Sergio Bendixen upozornil na blízke vzťahy medzi ľavicovými režimami v regióne, medzi ktoré patrí Kuba, Bolívia, Venezuela, Ekvádor, či Nikaragua. Tieto krajiny označil za "socialistickú skupinu". "Nie sú to naši priatelia, pracujú na tom, aby oslabili americký vplyv v Latinskej Amerike," dodal.

Obamova vláda by sa podľa odborníkov mala zamerať aj na zlepšenie vzťahov so svojimi latinskoamerickými spojencami Mexikom, Kolumbiou a najmä Brazíliou, jednou z najvýznamnejších rozvíjajúcich sa krajín sveta.
SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Národnej banke Slovenska vystavia 100 miliónov korún
<< predchádzajúci článok
Bankár chudobných chce rozšíriť svoje podnikanie v USA