Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. júna 2009

Obama schválil financovanie vojen v Iraku a AfganistanePrezident USA Barack Obama v stredu podpísal zákon, ktorý vyčleňuje dodatočné prostriedky na vojny v Iraku a Afganistane. Kongresom schválené mimoriadne výdavky v celkovej výške 106 miliárd dolárov ...Zdieľať
WASHINGTON 25. júna (WEBNOVINY) - Prezident USA Barack Obama v stredu podpísal zákon, ktorý vyčleňuje dodatočné prostriedky na vojny v Iraku a Afganistane. Kongresom schválené mimoriadne výdavky v celkovej výške 106 miliárd dolárov (76 mld. eur) obsahujú aj peniaze na boj proti takzvanej prasacej chrípke, splatenie všetkých dlhov USA voči OSN, ktoré vznikli od roku 1999 najmä v súvislosti s mierovými misiami, a ďalšie programy. Obama označil "núdzové" opatrenie za dôležité a poďakoval sa kongresmanom za to, že odložili stranou politiku. Zákon podľa neho zabezpečí prostriedky pre ukončenie vojny v Iraku a porazenie "teroristov" v Afganistane.


Biely dom a predstavitelia Demokratickej strany predtým prisľúbili, že ide o posledný prípad, keď bol Kongres nútený schváliť mimoriadne výdavky na vojny, ktoré neboli začlenené do rozpočtu a spôsobujú nárast štátneho dlhu. Po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 americký Kongres takéto zákony schvaľoval každý rok. Spolu s najnovším celková suma dosiahla takmer jeden bilión dolárov, z čoho bolo zhruba 70 percent určených na konflikt v Iraku. Všetky budúce výdavky na vojnové operácie už budú podľa Obamu súčasťou rozpočtu ministerstva obrany.

Posledný výdavkový zákon vyčleňuje na vojny v Iraku a Afganistane dodatočných 80 miliárd dolárov. Peniaze sa majú vyčerpať v prebiehajúcom rozpočtovom roku, ktorý sa končí 30. septembra. Ministerstvo obrany predtým varovalo, že bez finančnej injekcie by sa armáde mohli minúť peniaze už v priebehu júla.

SITA/AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obama predĺžil sankcie voči Severnej Kórei
<< predchádzajúci článok
Pri výbuchu v Bagdade zahynulo 62 ľudí