Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. januára 2012

Obrazom: Vytiahnutie Costy môže trvať až desať mesiacovAž desať mesiacov môže trvať vytiahnutie talianskej výletnej lode Costa Concordia, ktorá 13. januára stroskotala pri brehoch toskánskeho ostrova Giglio. Na palube plavidla vážiaceho 114 500 ton bolo ...Zdieľať
costa concordia BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) - Až desať mesiacov môže trvať vytiahnutie talianskej výletnej lode Costa Concordia, ktorá 13. januára stroskotala pri brehoch toskánskeho ostrova Giglio. Na palube plavidla vážiaceho 114 500 ton bolo 4200 ľudí, 17 prišlo o život a 15 je stále nezvestných. Zlé počasie už niekoľkokrát prerušilo pátranie po obetiach, ako aj prečerpanie paliva z lode prevrátenej na boku, napísal taliansky denník Corriere della Sera.


Holandská firma Smit Salvage začala v piatok z Costy prečerpávať viac ako 2300 ton paliva, práce však pre nepriaznivé počasie musela prerušiť.

Ako uviedol šéf talianskej agentúry pre civilnú ochranu Franco Gabrielli, prvým cieľom bolo nájsť tých, ktorí nešťastie prežili. „Teraz máme jeden veľký cieľ, a to je, aby sa to nepremenilo na environmentálnu katastrofu,“ uviedol.

Bude trvať asi dva mesiace, uviedol, aby záchranné spoločnosti mohli reagovať na výzvu na tender prevádzkovateľa lode Costa Corciere. „Ak počítame so zdržaním, ktoré môžu spôsobiť počasie a podmienky na mori, odstránenie vraku potrvá sedem až desať mesiacov,“ povedal pre taliansku tlačovú agentúru ANSA.

Zdôraznil pritom, že stabilitu lode sústavne monitorujú, v nedeľu v noci sa posunula o 3,5 centimetra, dôvodom bol silný vietor a vlny. Potápači preto z bezpečnostných dôvodov v nedeľu ráno prerušili pátranie.

Ako však Gabrielli dodal, pátranie po nezvestných pasažieroch a členoch posádky stále považujú za prioritu, aby tak splnili „morálny záväzok vrátiť telá ich rodinám.“
 
Čln zbierajúci odpad z Costy Concordie, Giglio 30. január 2012.Foto: SITA/AP
Talianski hasiči počas pátracej operácie na stroskotanej lodi, Giglio 30. januára 2012.Foto: SITA/AP
Detail stroja na vyvŕtanie otvorov do nádrží Costy Concordie.Foto: SITA/AP
Zariadenie na sledovanie pohybu stroskotanej lode Costa Concordia.Foto: SITA/AP
Technici holandskej firmy Smit Salvage pripravujú v nedeľu 29. januára 2012 zariadenie na prečerpanie paliva. Nepriaznivé počasie operáciu posunulo už o druhý deň.Foto: SITA/AP


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Brusel rozhoduje o budúcnosti eurovalu
<< predchádzajúci článok
NOVESTA OD NOVESTY!

Obrazom: Vytiahnutie Costy môže trvať až desať mesiacov - diskusné fórum čitateľov