Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. januára 2012

V Nórsku odsúdili dvoch mužov za pokus o teroristický útokDvoch mužov uznal súd v Nórsku vinnými z terorizmu za plánovanie útoku na dánsky denník Jyllands-Posten, ktorý zverejnil 12 karikatúr proroka Mohameda. Ide o prvé obvinenie na základe nórskeho ...Zdieľať
bez nazvu OSLO 30. januára (WEBNOVINY) - Dvoch mužov uznal súd v Nórsku vinnými z terorizmu za plánovanie útoku na dánsky denník Jyllands-Posten, ktorý zverejnil 12 karikatúr proroka Mohameda. Ide o prvé obvinenie na základe nórskeho protiteroristického zákona.


Oblastný súd v metropole Oslo odsúdil vodcu skupiny Mikaela Davuda na sedem rokov väzenia a jeho spoločníka Shawana Sadeka Saeeda Bujaka na tri a pol roka. Sudca Oddmund Svarteberg uviedol, že Davud "plánoval útok v spolupráci s al-Kájdou".

Tretieho obvineného Davida Jakobsena súd zbavil obvinenia z teroristických aktivít, no obvinil ho z napomáhania pri získavaní výbušniny. Jakobsen, ktorý spolupracoval s políciou, si odsedí vo väzení 4 mesiace.

Podľa prokuratúry nórska teroristická bunka chcela najprv na denník zaútočiť, potom zmenila plán a rozhodla sa namiesto toho zabiť autora kresieb. Polícia mužov sledovala viac ako rok a v júli 2010 ich zatkla. Vyšetrovatelia uviedli, že muži vyrábali v podzemnom laboratóriu v Osle bombu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tínedžer mal zlý prospech v škole, nechal list na rozlúčku
<< predchádzajúci článok
Brusel rozhoduje o budúcnosti eurovalu

V Nórsku odsúdili dvoch mužov za pokus o teroristický útok - diskusné fórum čitateľov