Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. októbra 2007

OBSE vyšle na parlamentné voľby dvanásť pozorovateľovOrganizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v utorok oznámila, že vyšle do Poľska tím pozorovateľov, aby monitorovali predčasné parlamentné voľby. Približne dvanásť pozorovateľov ...Zdieľať

VARŠAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v utorok oznámila, že vyšle do Poľska tím pozorovateľov, aby monitorovali predčasné parlamentné voľby. Približne dvanásť pozorovateľov OBSE bude počas volebného dňa 21. októbra uskutočňovať náhodné kontroly vo volebných miestnostiach a monitorovať budú aj organizáciu volieb a správanie médií a politických strán, povedal predstaviteľ OBSE Julian Peel Yates, ktorý tím pozorovateľov povedie.

Poľské ministerstvo zahraničia sa v septembri odmietlo stretnúť s predstaviteľmi OBSE, aby diskutovali o záujme tento organizácie vyslať na voľby pozorovateľov, ale minulý týždeň súhlasilo s tým, že pozorovateľov pozve. Všetkých 56 členov OBSE vrátane Poľska v roku 1990 odsúhlasilo, že budú na voľby pozývať pozorovateľov. O ich vyslaní potom na základe potreby a svojho programu rozhoduje OBSE. "OBSE usúdila, že pre Poľsko ako fungujúcu demokraciu je takáto misia primeraná," povedal Peel Yates novinárom vo Varšave. Uviedol, že OBSE v nedávnych rokoch vyslala podobné misie aj do Spojených štátov, Británie a Francúzska. Podľa jeho slov bude správa o práci pozorovateľov vrátane odporúčaní, ak budú nutné, zverejnená do šiestich až ôsmich týždňov po voľbách.

Poľský parlament o svojom rozpustení rozhodol v septembri. Nové voľby presadila konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) premiéra Jaroslawa Kaczyńského s cieľom ukončiť mesiace trvajúcu politickú nestabilitu.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Z bratislavského Gumonu uniká karcinogénna látka
<< predchádzajúci článok
Al-Kájda sa stále pokúša získať zbrane hromadného ničenia

OBSE vyšle na parlamentné voľby dvanásť pozorovateľov - diskusné fórum čitateľov