Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. augusta 2019

Od decembra zomrelo v Indonézii od hladu a na choroby takmer 200 ľudíIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Jakarta 14. augusta (TASR) - Od vlaňajšieho decembra zomrelo od hladu a na choroby najmenej 182 ľudí, ktorí ušli zo svojich domovov v dôsledku separatistického konfliktu v indonézskej provincii Papua. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na miestnych humanitárnych pracovníkov.


Indonézske orgány poslali vlani v decembri do odľahlého okresu Nduga ďalších vojakov a policajtov po tom, ako tam separatistickí povstalci zabili 19 stavebných robotníkov a jedného vojaka. Útok bol jeden z najhorších v nepokojnej provincii Západná Papua za posledné roky.

Podľa humanitárneho tímu, ktorý zostavila vláda v Nduge, muselo v dôsledku protipovstaleckej operácie pred násilím utiecť do džungle a susedných oblastí vyše 20.000 tamojších obyvateľov.

Jeden z akvistov Theo Hasegen uviedol, že papuánski vysídlenci zomreli, pretože boli príliš dlho v džungli. "Boli tam chorí a hladní, bez lekárskej pomoci," povedal na tlačovej konferencii v Jakarte, ktorú usporiadala medzinárodná organizácia Amnesty International.

Indonézska armáda odmieta, že by sa tisíce ľudí stále nachádzali mimo svojich domovov a tvrdí, že po ubezpečení príslušných úradov sa domov vrátila väčšina obyvateľov.

Región Papua na východe krajiny je považovaný za baštu separatistov, ktorí sa vzpierajú indonézskej vláde už takmer 50 rokov.

Indonézska vláda vedie v snahe spacifikovať nepokojnú provinciu už niekoľko desaťročí politiku osídľovania Papuy osadníkmi z Jávy a iných častí Indonézie, a zároveň intenzívne investuje do rozvoja miestnej infraštruktúry.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Minister financií L. Kamenický vyzval ministrov, aby začali šetriť
<< predchádzajúci článok
Bratislava obstaráva informačno-komunikačné technológie za 4,7 milióna

Od decembra zomrelo v Indonézii od hladu a na choroby takmer 200 ľudí - diskusné fórum čitateľov