Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. apríla 2013

Od štvrtka sa bude v eurozóne platiť novou päťeurovkouV eurozóne zavedú od štvrtka 2. mája novú päťeurovú bankovku zo série ...Zdieľať
nova bankovka zo serie europa Prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi v januári predstavil novú päťeurovú bankovku.Archívne foto: SITA/APBRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - V eurozóne zavedú od štvrtka 2. mája novú päťeurovú bankovku zo série Európa.


Do obehu sa dostane tradične cez banky a bankomaty.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa kancelárie guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Pauerová.

Päťeurovú bankovku zo série Európa zavádza Eurosystém, ktorý tvorí Európska centrálna banka (ECB) a národné centrálne banky krajín eurozóny.

Päťeurovky prvej série budú aj naďalej platiť spolu s novými bankovkami a postupne ich budú sťahovať z obehu. Ukončenie ich platnosti oznámia v predstihu, ale i po tomto dátume si zachovajú svoju hodnotu a budú sa dať vymeniť v centrálnych bankách eurozóny bez časového obmedzenia, informovala Pauerová.


Obrazom: Vo Frankfurte predstavili novú päťeurovú bankovku


Od zavedenia prvej série eurových bankoviek uplynulo už viac ako desať rokov, podľa Pauerovej päťeurová bankovka série Európa ťaží z pokroku v technológii výroby bankoviek. Nová päťeurovka obsahuje niekoľko nových a zdokonalených ochranných prvkov. Vo vodoznaku a holograme je zobrazený portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, po ktorej je táto séria bankoviek pomenovaná.

Nápadné „smaragdové číslo“ mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol. Na ľavom i pravom okraji bankovky sú krátke vystupujúce čiarky, ktoré uľahčujú jej identifikáciu aj pre zrakovo postihnutých. Všetky tieto ochranné prvky sa nachádzajú na lícnej strane novej bankovky a dajú sa jednoducho overiť hmatom, pohľadom a naklonením.

Podľa Pauerovej by mohli byť tieto znaky súčasťou všetkých bankoviek série Európa. Informácie o novej bankovke si môžu ľudia pozrieť aj na pripravenom videu Euro: Naša mena, ktoré je k dispozícii v 22 jazykoch. Nájsť ho môžu na internetovej stránke ECB a na stránke www.novatvareura.eu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Parvíz Mušarraf zostane v domácej väzbe aj počas volieb
<< predchádzajúci článok
Štát stále váha nad odkúpením materskej spoločnosti SPP

Od štvrtka sa bude v eurozóne platiť novou päťeurovkou - diskusné fórum čitateľov