Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. novembra 2019

Odpad nahromadený v Prielome Hornádu vyprodukovali okolité obceIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - KR PZ Trenčín
Spišská Nová Ves 22. novembra (TASR) – Odpad, ktorý sa po dažďoch nahromadil v Prielome Hornádu v Slovenskom raji, nepochádza od turistov, ale od obyvateľov okolitých obcí. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Správy Národného parku (NP) Slovenský raj Tomáš Dražil s tým, že, paradoxne, odpadkov na turistických chodníkov ubúda, aktuálna situácia s odpadom vo vode je však extrémna a doteraz nikdy taká zlá nebola.


„Vo vode nám toho odpadu pribúda a je to neporiadok, ktorý vyprodukovali práve obyvatelia z okolia. Na budúci týždeň preto zorganizujeme stretnutie so starostami týchto obcí, aby sme sa poradili, čo s tým. Treba sa jednak dohodnúť, kto to vyčistí a druhá vec je, kto ten odpad potom zlikviduje. Chceme, aby sa vyčistil prioritne prielom, avšak je potrebné, aby si v každom katastri vyzbierali odpad z celého Hornádu. Aby nám to potom pri ďalšom daždi nesplavilo znova dole,“ zdôraznil Dražil.

Zároveň dodal, že väčšina odpadu sú plasty a asi polovicu z neho tvoria plastové fľaše. V tomto smere Správa NP víta novelu zákona z dielne Ministerstva životného prostredia o zálohovaní pet fliaš, čo pomôže z veľkej časti vyriešiť aktuálny problém s ich nahromadením vo vode.

Tony neporiadku sa nahromadili v celom 13-kilometrovom úseku Hornádu, ktorý preteká Slovenským rajom, teda od Hrabušického mýta až po Čingov resp. Smižiansku Mašu. „Najhoršie je to v hornej časti prielomu, medzi Letanovským mlynom a hrdlom Hornádu, kde sa z dreva vytvorili hate a tam sa ten odpad zadržiava. Všade po brehoch sú odpadky, na stromčekoch ostali visieť handry, ale najviac sa toho zadržalo práve v spomínaných miestach,“ ozrejmil na záver Dražil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ľudia pred NRSR požiadajú o skoré budovanie obchvatov
<< predchádzajúci článok
Brazílsky prezident založil novú politickú stranu

Odpad nahromadený v Prielome Hornádu vyprodukovali okolité obce - diskusné fórum čitateľov