Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júla 2019

Odvolací súd koná v kauze Nishita T., zbaveného spod obžaloby vraždyNa snímke pôvodne obžalovaný z vraždy Nishita T. prichádza na odvolacie konanie na Okresnom súde Bratislava I. vo štvrtok 11. júla 2019 v Bratislave.Zdieľať
Na snímke pôvodne obžalovaný z vraždy Nishita T. prichádza na odvolacie konanie na Okresnom súde Bratislava I. vo štvrtok 11. júla 2019 v Bratislave. Foto: TASR Martin Baumann
Bratislava 11. júla (TASR) - Trojčlenný senát Krajského súdu (KS) v Bratislave vo štvrtok na svojom verejnom zasadnutí začal konať v prípade slovenského občana pôvodom z Indie Nishita T. Toho v októbri minulého roku Okresný súd (OS) Bratislava I oslobodil spod obžaloby Krajskej prokuratúry (KP) Bratislava, keď bol pôvodne obžalovaný z vraždy a ublíženia na zdraví.


Incident Nishita T. s dvoma mužmi sa odohral pred viac ako rokom a pol v centre Bratislavy. Odvolacieho konania sa vo štvrtok zúčastňuje aj Nishit T. a aj príbuzní obete. Odvolací súd sa zaoberá rozsudkom nižšieho súdu a následne sa bude zaoberať záverečnými návrhmi procesných strán - teda prokurátora KP Michala Šúreka a obhajcu obžalovaného. Proces sa koná za zvýšených bezpečnostných opatrení.

"Rozhodovanie súdu nebolo ľahké a jednoduché. V skutkových otázkach, kde existujú pochybnosti, musí ich súd vyhodnotiť v prospech obžalovaného. Je potrebné zdôrazniť, že predseda senátu nikdy nemôže prihliadať na informácie, ktoré zaznejú v médiách. Názory aj verejnosti sa nemôžu premietnuť do rozhodovania súdu. V danej trestnej veci bolo vykonané rozsiahle dokazovanie," povedal predseda senátu OS Bratislava I v zdôvodnení rozsudku minulý rok v októbri. Poukázal pritom na nahrávky z kamerového systému z Veľvyslanectva SRN. Súd dospel k záveru, že skutok napĺňa atribúty nutnej obrany v zmysle Trestného zákona.

Ak mal Nishit T. pri sebe nože, nemohlo mu to podľa súdu priťažovať. "Skutočnosť, že obžalovaný ich použil na svoju obranu, svedčia viaceré dôkazy a najmä kamerový záznam," uviedol vtedy predseda senátu. Brániaca sa osoba nemusí zvoliť najmiernejší spôsob obrany, dodal okrem iného sudca. "Boli to poškodení, ktorí vyprovokovali konflikt a značne agresívne napádali obžalovaného," doplnil. Obžalovaný sa podľa predsedu senátu mohol obávať nielen o svoje zdravie, ale aj o svoj život.

Prokurátor Šúrek vtedy podal dovolanie. Prokurátor si stojí za pôvodnou obžalobou a nemienil ju prekvalifikovať. Pozostalí, teda poškodení, podali odvolanie vo veci odškodného. Sudca zároveň vydal po vynesení rozsudku príkaz na okamžité prepustenie Nishita T. z väzby, voči ktorému nebol prípustný opravný prostriedok.

Potýčka pre taxík sa odohrala počas noci na jeseň 2017 v centre Bratislavy, v blízkosti Veľvyslanectva SRN. Nishit T. použil nôž voči 37-ročnému Bratislavčanovi Branislavovi B., ktorý následkom rezného poranenia podľahol. Ďalšiemu poškodenému spôsobil rezné poranenia. Incidentu predchádzal verbálny konflikt, o čom svedčia aj kamerové záznamy.

V minulosti mal byť Ind údajne verbálne napádaný pre svoj pôvod. Útoky však na polícii nikdy neohlásil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zelenskyj chce prilákať turistov do černobyľskej zóny
<< predchádzajúci článok
Partizánsky oddiel Vpred vytvorili bieloruskí partizáni

Odvolací súd koná v kauze Nishita T., zbaveného spod obžaloby vraždy - diskusné fórum čitateľov