Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. júla 2009

Olympionici a majstri sveta nebudú dostávať doživotnú rentu



Ministerstvo školstva prehodnotilo svoj zámer mesačne až do konca života vyplácať najúspešnejším slovenským športovcom trojnásobok životného minima. Rentu chcelo poskytovať všetkým športovcom, ...



Zdieľať
BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) - Ministerstvo školstva prehodnotilo svoj zámer mesačne až do konca života vyplácať najúspešnejším slovenským športovcom trojnásobok životného minima. Rentu chcelo poskytovať všetkým športovcom, ktorí získali zlatú, striebornú alebo bronzovú medailu na olympijských či paraolympijských hrách a majiteľom zlatej medaily z majstrovstiev sveta. Mikolaj sa rozhodol vyškrtnúť návrh zo septembrového Plánu legislatívnych úloh vlády SR na rok 2009 na základe zásadných pripomienok štyroch rezortov - Ministerstva financií SR, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstva obrany SR a Ministerstva vnútra SR.


Legislatíva mala riešiť nepriaznivé dôsledky po skončení aktívnej športovej činnosti na sociálne postavenie a pracovné zaradenie športovcov, ktorí sa významným spôsobom zaslúžili o športovú reprezentáciu Slovenska. Športovci totiž majú počas vrcholovej kariéry obmedzený prístup k vzdelaniu, čo im spôsobuje ťažkosti pri uplatňovaní sa po skončení aktívnej športovej činnosti. Peniaze na osobitý finančný príspevok pre športovcov mali v rámci svojich rozpočtov poskytovať MŠ SR, MO SR a MV SR úsporou z bežných výdavkov. Mesačný príspevok by sa v súčasnosti vzťahoval na 147 športovcov, ktorým by rezorty vyplácali ročne asi 946 844 eur. Väčšinu peňazí, pre 125 športovcov, malo poskytovať ministerstvo školstva.

Rezorty považovali návrh zákona za diskriminačný voči tým športovcom, ktorí nespadajú pod výsluhový dôchodok v silových rezortoch a súčasne nebudú spĺňať podmienky navrhovaného zákona, teda nedosiahnu také umiestnenie na olympijských hrách, paraolympijských hrách alebo majstrovstvách sveta, aby získali doživotný príspevok. Kritici zákonu vyčítali, že chce ustanoviť financovanie príspevku na rezortnej báze, pretože odmeny by mali dostávať úspešní reprezentanti Slovenska, respektíve Československa a nie reprezentácia jednotlivých rezortných stredísk. Ministerstvá chcú zároveň prenechať celé vyplácanie renty výhradne na ministerstve školstva, pretože ostatné rezorty na to nemajú prostriedky alebo ich nezahrnuli do rozpočtového plánu na roky 2010 až 2015. Jedným z argumentov bola i hospodárska kríza.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
USA by mali otvoriť konzulát v Urumči, navrhujú Ujguri
<< predchádzajúci článok
Zmluvy so štátom neurobia STV politicky závislou, tvrdí Kákoš

Olympionici a majstri sveta nebudú dostávať doživotnú rentu - diskusné fórum čitateľov