Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    MS 2010 v JAR

11. júla 2010

Otázniky nad Mandelovou účasťou na fináleÚčasť bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu na finálovom zápase majstrovstiev sveta je stále neistá, jeho rodina však obviňuje Medzinárodnú futbalovú federáciu (FIFA) z ...Zdieľať
mandela na pohrebe pravnucky Foto: SITA/AP

LONDÝN 11. júla (WEBNOVINY) - Účasť bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu na finálovom zápase majstrovstiev sveta je stále neistá, jeho rodina však obviňuje Medzinárodnú futbalovú federáciu (FIFA) z extrémneho tlaku, aby na štadión Soccer City v Johannesburgu na súboj Španielska s Holandskom 91-ročný politik prišiel. Mandelov vnuk Mandla kritizoval FIFA a jej prezidenta Seppa Blattera z veľkého nátlaku na jeho starého otca. Podľa Mandlu Mandelu FIFA nerešpektuje tradície a zármutok rodiny po nešťastnej tragédii Mandelovej pravnučky Zenani v predvečer šampionátu. "Naša rodina sa po tom nešťastí stiahla zo všetkých aktivít a všetci smútime za Zenani. Stále však čelíme veľkému tlaku a žiadostiam zo strany FIFA. Rozhodnutie bude len na mojom starom otcovi. Záležať bude od toho ako v nedeľu vstane, čo mu povedia lekári, ale aj jeho rodina," povedal Mandla Mandela v rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC Radio Five Live.

Nelson Mandela sa v posledných rokoch čoraz menej a menej objavuje na verejnosti. Imidž športového fanúšika si vyslúžil v roku 1995, keď odovzdával kapitánovi ragbyovej reprezentácie JAR Francoisovi Pienaarovi trofej pre majstrov sveta.

O účasti Mandelu na finálovom zápase zatiaľ nie sú žiadne informácie. "Nevieme, či sa zúčastní alebo nie," povedal hovorca Nadácie Nelsona Mandelu Sello Hatang. Laureát Nobelovej ceny za mier oslávi týždeň po finále svetového šampionátu 92. narodeniny.

SITA, AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MÉDIA: Od začiatku do konca so cťou
<< predchádzajúci článok
Barredo a Costa sa ospravedlnili za pästnú výmenu