Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. októbra 2007

Parlament schválil vznik deviatich okresných súdovNárodná rada SR schválila návrh novely zákona o sídlach a obvodoch súdov. Na jej základe opäť vznikne deväť okresných súdov, ktoré boli s účinnosťou od 1. januára 2005 v rámci ...Zdieľať

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) - Národná rada SR schválila návrh novely zákona o sídlach a obvodoch súdov. Na jej základe opäť vznikne deväť okresných súdov, ktoré boli s účinnosťou od 1. januára 2005 v rámci optimalizácie súdnej sústavy zlúčené s inými okresnými súdmi a zanikli.

Ide o okresné súdy v Malackách, Pezinku, Piešťanoch, Skalici, Bánovciach nad Bebravou, Novom Meste nad Váhom, Námestove a na základe odporúčania koaličných poslancov aj v Revúcej a Partizánskom. Podľa ministra spravodlivosti Štefana Harabina je cieľom úpravy vytvoriť všetky predpoklady a podmienky pre efektívne fungovanie súdnictva v Slovenskej republike a zabezpečiť ústavou garantované práva na prejednanie veci bez zbytočných prieťahov a práva na súdnu a inú právnu ochranu. Parlament nepodporil návrhy Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS), aby mohlo byť súdne konanie aj na inom mieste ako v sídle súdu a riešila sa tak dostupnosť súdu občanom, ani návrh Ágnes Biró (SMK), aby vznikol okresný súd aj v Šali.

Hlasovanie o pozmeňujúcich návrhoch sprevádzali nedorozumenia, ktoré spôsobili, že viacerí poslanci po skončení hlasovania nevedeli, ktoré súdy vlastne vznikli. „Vedenie schôdze je také diletantské, že schvaľujeme návrhy, o ktorých nikto nevie, ako znejú,“ povedal pre médiá Daniel Lipšic (KDH). Ako chaos označila situáciu na hlasovaní aj Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS). Koaliční poslanci napokon v rozpore s odporúčaním gestorského výboru schválili aj vznik okresného súdu v Partizánskom, hoci toto mesto leží len niekoľko kilometrov od Topoľčian, kde okresný súd pracuje, i Bánoviec nad Bebravou, kde sa na základe tohto zákona okresný súd obnovuje. „Je to výsledok koaličných dohôd,“ pripustila pre médiá Jana Laššáková (Smer-SD).

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nová zmluva bude podpísaná v decembri v lisabonskom kláštore
<< predchádzajúci článok
Poslancov znepokojuje výstavba apartmánových bytov