Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2013

Peter Burian rokoval s Iránom o zadržaných paraglajdistochPrípad ôsmich slovenských paraglajdistov zadržaných v Iráne bol hlavnou témou dnešného stretnutia štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Petra Buriana s ...Zdieľať
paraglajd BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) - Prípad ôsmich slovenských paraglajdistov zadržaných v Iráne bol hlavnou témou dnešného stretnutia štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Petra Buriana s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Iránskej islamskej republiky pre Slovensko so sídlom vo Viedni Hassanom Tajikom.


"Predmetom rozhovoru bol najmä prípad ôsmich slovenských paraglajdistov zadržaných v Iráne a potreba intenzívnej komunikácie a konštruktívneho prístupu v záujme čo najskoršieho vyriešenia záležitosti," agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

O ôsmich Slovákoch zadržaných v Iráne hovoril s iránskym veľvyslancom Hassanom Tajikom už minulý týždeň, v stredu 3. júla, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Lajčák naliehavo žiadal iránskeho veľvyslanca, aby bol slovenskému konzulovi na zastupiteľskom úrade v Teheráne neodkladne umožnený ďalší kontakt so zadržanými paraglajdistami. Šéf slovenskej diplomacie očakáva, že rovnako, ako to bolo v minulosti, by konštruktívny prístup Ministerstva zahraničných vecí Iránu mohol viesť k úspešnému vyriešeniu aj tohto prípadu.

V Iráne zadržali osem Slovákov, ktorí údajne čelia podozreniam zo špionáže. Podľa iránskeho generálneho prokurátora Gholámhosejna Mohsení-Ežeího vykonávali "nezákonnú činnosť vrátane fotografovania zakázaných priestorov" na území provincie Isfahán, kde sa nachádzajú mnohé jadrové zariadenia vrátane závodu slúžiaceho na sporné obohacovanie uránu. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí v záležitosti koná už od 22. mája. So zadržanými sa stretol náš konzul a rezort diplomacie je v kontakte s iránskymi partnermi.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V okolí Bratislavy budú musieť vodiči rátať s obmedzeniami
<< predchádzajúci článok
Topoľčianska polícia žiada o pomoc pri hľadaní troch mužov

Peter Burian rokoval s Iránom o zadržaných paraglajdistoch - diskusné fórum čitateľov