Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. marca 2011

Pitná voda pre Keňanov vďaka slovenským čističkámPrístup k hygienicky nezávadnej vode bude ľahší na piatich miestach v Keni, a to vďaka slovenskému rozvojovému projektu s názvom Napime sa zo Slnka. Realizuje ho slovenská spoločnosť AUREX a ...Zdieľať
slovak aid Foto: BRATISLAVA 27. marca (WEBNOVINY) – Prístup k hygienicky nezávadnej vode bude ľahší na piatich miestach v Keni, a to vďaka slovenskému rozvojovému projektu s názvom Napime sa zo Slnka. Realizuje ho slovenská spoločnosť AUREX a projekt potrvá do októbra. Celkové náklady na jeho realizáciu sú 230 000 eur. Ako pre agentúru SITA uviedol Roman Krajčovič, v rámci projektu nainštalujú v spolupráci s kenským partnerom päť ostrovných tzv. off-grid solárnych elektrární. Energia z nich bude slúžiť na chod čistiacich zariadení, pracujúcich na systéme ultrafialového žiarenia a ultrazvuku, vysvetlil.


Solárne panely budú nainštalované v škole, v kempoch a masajských komunitách. Napojené čistiarne zabezpečia pitnú vodu približne pre 1000 ľudí. Ako zdôraznil Krajčovič, ide o unikátne čistiarne vyrábané na Slovensku v spolupráci s Ruskom. Vďaka ultrafialovému žiareniu zničia 100 percent mikróbov vo vode.
Výhodou solárnych panelov je, že nie je potrebné ich pripojenie do distribučných sietí a preto je ich možné používať v odľahlých vidieckych oblastiach, tak ako je to aj v prípade tohto projektu, zdôraznil Krajčovič.

V Keni má prístup k elektrine asi 15,3 % obyvateľov, z toho necelé 4 % na vidieku. Ako väčšina krajín Subsaharskej Afriky, aj Keňa je bohatá na slnečnú energiu. Na povrch Kene dopadnú každý deň asi 3 000 milióny MW slnečnej energie. Kenské Ministerstvo energetiky predpokladá, že pokiaľ by len 10 % z tohto objemu bolo spracované na elektrinu a rozvedené do distribučných sietí, krajina by vyrobila 25-krát viac elektriny, než dokáže v súčasnosti spotrebovať.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SaS nechce z eurovalu automat na hotovosť pre EÚ
<< predchádzajúci článok
KÓREA: Juh repatrioval 27 Severokórejčanov