05. júna 2009

Pittsburgh sa dotiahol na Detroitom a vyrovnal sériu

Hráči klubu kanadsko-americkej NHL Pittsburgh zvíťazili v štvrtom zápase finálového súboja proti Detroitu 4:2 a vyrovnali stav série na 2:2. „Tučniaci“ vyhrali pred vlastnými tribúnami Mellon Areny ...+VIDEO

PITTSBURGH 5. júna (WEBNOVINY) - Hráči klubu kanadsko-americkej NHL Pittsburgh zvíťazili v štvrtom zápase finálového súboja proti Detroitu 4:2 a vyrovnali stav série na 2:2. „Tučniaci“ vyhrali pred vlastnými tribúnami Mellon Areny tým istým výsledkom ako v utorňajšom dueli a rovnako ako „červené krídla“ využili stopercentne domáce prostredie.

Slovenskí zástupcovia Marián Hossa ani Miroslav Šatan sa v súboji bodovo nepresadili. Rodák zo Starej Ľubovne Hossa strávil na ľade takmer 19 min a opäť si musel pri každom svojom dotyku s pukom „užiť“ bučania domáceho publika. Čakalo sa, či Hossa potvrdí doterajší trend, keď sa mu podarilo dvakrát skórovať v štvrtom stretnutí každej doterajšej série proti mužstvám z Columbusu, Anaheimu a Chicaga. Tridsaťročný krídelník však naďalej márne čaká na svoj premiérový finálový presný zásah proti svojim bývalým spoluhráčom. Rodák z Jacoviec Šatan bol najmenej vyťažovaným hráčom svojho tímu, na ľade strávil len niečo vyše 5 min. Napínavý súboj sa teraz presúva do detroitskej Joe Louis Areny, piaty zápas série je naplánovaný na sobotu.

Lepší vstup do stretnutia mali domáci hokejisti, ktorí využili hneď prvú presilovku v dueli. V 3. min sa počas vylúčenia Niklasa Kronwalla nemýlila domáca hviezda Jevgenij Malkin. „Červené krídla“ sa snažili v ďalších minútach vyrovnať. Blízko k tomu bol v 10. min Darren Helm, no 22-ročný Kanaďan neprekonal Fleuryho v domácej bránke ani na trikrát. Z následnej dorážky nepochodil ani Dan Cleary. V 15. min mohli zvýšiť svoje vedenie hráči Penguins, no Talbot puk za Osgooda nepretlačil. O minútu neskôr musel 36-ročný gólman zasahovať opäť. Po chybe Kronwalla v obrannom pásme prihral Malkin Fedotenkovi, Osgood však jeho šancu kryl. Úradujúcemu držiteľovi Stanleyho pohára sa ešte do prestávky podarilo vyrovnať. Scuderiho pokus vyhodiť puk z vlastného pásma vystihol v 19. min Helm, ktorý už dlho nerozmýšľal a prudkou strelou nad lapačku domáceho gólmana vyrovnal na 1:1. Detroitu presný zásah pomohol, no šance Stuarta a Hossu v závere zostali nevyužité. Hneď na začiatku druhej tretiny ale išlo mužstvo z mesta automobilov zásluhou Stuarta do vedenia. Domáci mohli vyrovnať v 26. min, no Fedotenko ani na dvakrát pozorného kanadského gólmana neprekonal. V strede duelu prišli veľké chvíle Pittsburghu. Najprv v 29. min Malkin po svojom návrate z trestnej lavice unikol domácej obrane, no svoje sólo nedotiahol do úspešného konca. O niekoľko sekúnd nato však bol úspešný Jordan Staal, ktorý svoj prienik cez Rafalského zakončil povedľa betónov gólmana Detroitu. V 31. min sa dostali „tučniaci“ do prečíslenia, keď vo veľkej pohode hrajúci Malkin vybojoval puk na obrannej modrej. Rodák z Magnitogorska potiahol akciu až do útočnej tretiny a po jeho prihrávke už nemal problém dostať puk za Osgoodov chrbát kapitán Penguins Sidney Crosby. „Tučniaci“ dostali krídla a v týchto fázach stretnutia mali jednoznačne navrch. Gólovú poistku pridal v 35. min Tyler Kennedy, ktorý zakončil ukážkovú akciu na jeden dotyk. Prevahu Pittsburghu mohol ešte v samom závere strednej časti podčiarknuť 22-ročný Malkin, no tesne pred klaksónom zoči-voči Osgoodovi neuspel.
V záverečnej tretine už domáci pozorne bránili svoje dvojgólové vedenie a zverencov Mika Babcocka musel navyše viackrát ratovať Osgood. Penguins hrozili najmä z prečíslení do otvorenej obrany hostí. V 57. min mohol ešte stretnutie zdramatizovať Filppula, jeho strela po Holmströmovej prihrávke spoza bránky však v sieti neskončila. Skóre stretnutia sa už do konca nezmenilo, Kunitza pri zakončení do prázdnej bránky zahákoval Kronwall.

Výsledok štvrtkového štvrtého stretnutia finálovej série kanadsko-americkej NHL:
Pittsburgh - Detroit 4:2 (1:1, 3:1, 0:0) - stav série 2:2