31. júla 2006

Plavci Moravcová aj Križko skončili na ME v semifinále

Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová a odchovanec trenčianskeho plávania Ľuboš Križko neuspeli v pondelkových semifinálových bojoch na majstrovstvách Európy v plaveckých športoch v ...

BUDAPEŠŤ 31. júla (WEBNOVINY) - Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová a odchovanec trenčianskeho plávania Ľuboš Križko neuspeli v pondelkových semifinálových bojoch na majstrovstvách Európy v plaveckých športoch v maďarskej Budapešti. Moravcová obsadila na 50 m motýlik konečnú desiatu priečku a Križko skončil na znakárskej stovke celkove štrnásty. Ani jeden z nich nepostúpil do bojov o medaily a utorňajšie finálové súťaže tak budú bez slovenských zástupcov.

Šesťnásobná najlepšia športovkyňa Slovenska neobháji striebro spred dvoch rokov z Madridu. Odchovankyňa piešťanského plávania dosiahla v prvej semifinálovej rozplavbe výkon 27,17 s, čo bol o štyri stotiny sekundy pomalší čas ako dosiahla v raňajšom programe. “Predpoludním sa mi plávalo ľahšie. Teraz to bolo viac upracované. Na medailové priečky som nemyslela, rýchlostne na to nemám, ale verila som v postup do finálovej osmičky,“ povedala po doplávaní Moravcová. Postupové šance skúsenej veteránky stúpli po uliatom štarte Nemky Antje Buschschulteovej, ktorá nastúpila na druhé semifinále, ako najrýchlejšia. Šesť plavkýň však bolo rýchlejších než trinásťnásobná medailistka z “dlhej“ Európy a odsunuli ju na desiate miesto. V rozplavbách motýľkarskeho šprintu sa predstavili aj ďalšie tri Slovenky. Denisa Smolenová a Katarína Milly obsadili výkonom 28,41 s spoločne 36. miesto a Lívia Bizubová bola za 28,70 s štyridsiata druhá. “Zaplávala som svoj štandard. Mohlo to však byť aj lepšie. Necítim však vodu a nemôžem chytiť záber. Posledné dni to nie je najlepšie. Verím, že v utorok to bude na krauliarskej stovke už lepšie,“ nechala sa počuť Milly, ktorú doplnila Denisa Smolenová: “Vždy, keď neplávam na úrovni svojho osobného maxima, nemám dôvod na spokojnosť.“

Križko nedokázal v semifinále zopakovať čas z raňajších rozplavieb, keď výkonom 55,48 s zlepšil svoj štyri roky starý slovenský rekord o 94 stotín sekundy. Aj semifinálový čas 55,76 s bol však výrazne lepší ako doterajší najrýchlejší slovenský čas histórie plavca banskobystrickej Dukly. “S priebehom stovky môžem byť spokojný. V Budapešti som si dvakrát výrazne vylepšil doterajšie maximum. Vedel som, že na finále to nebude, ale štrnáste miesto ma trochu škrie. Možno to mohlo byť o pár priečok vyššie. Druhú päťdesiatku som totiž plával popri dráhe a to ma pravdepodobne trochu rozhádzalo,“ komentoval Križko. Druhý zo slovenských znakárov Miroslav Machovič skončil už predpoludním, keď v 39-člennom štartovom poli bol na 34. priečke v tohtoročnom výkone roka 57,58 s.

V rozplavbách na 400 m polohové preteky mala štartovať mladá Košičanka Zuzana Mimovičová, ktorá sa však z pretekov odhlásila.

Nemky zaplávali svetový rekord na 4x100 m na ME v Budapešti