Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. decembra 2009

Počas volieb prišlo k urnám 80 percent UzbekovVoliči v Uzbekistane prišli v nedeľu k volebným urnám, aby rozhodli o víťazovi parlamentných volieb, v ktorých súperia všetky štyri strany podporujúce vládu prezidenta Islama Karimova, informovali ...Zdieľať
TAŠKENT 27. decembra (WEBNOVINY) - Voliči v Uzbekistane prišli v nedeľu k volebným urnám, aby rozhodli o víťazovi parlamentných volieb, v ktorých súperia všetky štyri strany podporujúce vládu prezidenta Islama Karimova, informovali úradné zdroje. Viac ako 17 miliónov voličov si volí svojich zástupcov do 150-člennej dolnej komory parlamentu, ktorá sa nazýva Oliy Majlis. Počas predvolebného obdobia im vláda poslala milióny SMS správ s výzvou, aby prišli voliť.


Do 16.00 (12,00 SEČ), teda ešte štyri hodiny pred uzavretím volebných miestností, prišlo k volebným urnám 79,4 percenta oprávnených voličov, uviedla pre tlačovú agentúru AFP ústredná volebná komisia Uzbekistanu.

Prezident Karimov stojí na čele krajiny od roku 1989, keď sa ešte v čase Sovietskeho zväzu stal generálnym tajomníkom Komunistickej strany Uzbekistanu a následne v roku 1991 prvým prezidentom krajiny po získaní jej nezávislosti. Prezident, ktorý tento mesiac voľby označil za test demokracie, povedal, že voľby ukazujú "posúvanie (Uzbekistanu) smerom k vytváraniu demokratickej spoločnosti". "Z tohto pohľadu všetko, čo sa spravilo, osobitne po roku 2000, dalo (spoločnosti) nový impulz," povedal prezident novinárom po odovzdaní volebného lístka. "Nikto by si nemal myslieť, že sa snažím pýšiť niečím, čo neexistuje," uviedol. "Pripúšťam však, že v našim parlamente je veľmi slabá kontrola výkonnej moci. Myslím si, že by sme to mali zmeniť," dodal.

Podľa ústrednej volebnej komisie voľby monitoruje viac ako 370 pozorovateľov z 36 krajín a misie štyroch medzinárodných organizácií.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Núdzové pristátie kvôli agresívnemu pasažierovi
<< predchádzajúci článok
V Chorvátsku do 2. kola volieb starosta Záhrebu

Počas volieb prišlo k urnám 80 percent Uzbekov - diskusné fórum čitateľov