Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

07. marca 2021

Počet myšiarok ušatých sa môže meniť, zvyknú sa zdržiavať v blízkosti ľudských obydlíPočet myšiarok ušatých a miesto, kde zimujú, sa môže každý rok meniť.Zdieľať
Myšiarka ušatá

Závisí to od dostupnosti potravy, hlavne najčastejšie koristi, ktorou je hraboš poľný. V tlačovej správe o tom informoval Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

Dodal, že s pomocou 53 zapojených dobrovoľníkov zozbierali údaje o 58 zimoviskách, v ktorých zimovalo spolu 1 062 myšiarok. Zimoviská s najvyšším počtom zimujúcich sov sa nachádzali v Kolárove (52), Trebišove (85 sov), v Branove (100).

Zimovali blízko príbuzných

Ako ďalej Veselovský priblížil, myšiarky ušaté postupne opúšťajú svoje zimoviská a začína hniezdne obdobie. Desiatky týchto sov sa počas zimy zdržiavali v blízkosti ľudských sídel. „Počas uplynulej zimnej sezóny sme pri monitoringu zimovísk myšiarok ušatých zaznamenali viaceré prekvapenia. Napríklad na jednej lokalite na západe Slovenska boli pri zimujúcich myšiarkach ušatých pozorované aj ich príbuzné, myšiarky močiarne,“ vysvetlila Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Doplnila, že myšiarky močiarne sú na území Slovenska pomerne vzácne a ich hniezdna populácia je výrazne nižšia ako v prípade myšiarok ušatých.

Vlastné hniezda si nestavajú

S príchodom jari myšiarky postupne zimoviská opúšťajú. Vlastné hniezdo si nestavajú, využívajú staré hniezda dravcov, krkavcovitých vtákov a holubov.

Myšiarky ušaté patria na Slovensku medzi najbežnejšie druhy sov. Od jesene do konca zimy sa zoskupujú na takzvaných zimoviskách. Najčastejšie ide o stromy s hustou korunou, ktoré rastú v intravilánoch miest, v okolí škôl, kostolov, na cintorínoch či v rodinných záhradách.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Robo Opatovský predstavil videoklip k novej piesni Blázon
<< predchádzajúci článok
Etna opäť ukázala svoju silu, okolité obce zasypala popolom a lávovými kameňmi

Počet myšiarok ušatých sa môže meniť, zvyknú sa zdržiavať v blízkosti ľudských obydlí - diskusné fórum čitateľov