Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. decembra 2007

Podľa dalajlámu môže byť jeho nástupcom aj ženaTibetský duchovný vodca dalajláma, ktorý je na návšteve v Taliansku, vo štvrtok uviedol, že jeho nástupcom by mohla byť aj žena.Zdieľať
BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) - Tibetský duchovný vodca dalajláma, ktorý je na návšteve v Taliansku, vo štvrtok uviedol, že jeho nástupcom by mohla byť aj žena. "Ak bude žena prospešnejšia, láma by mohol byť reinkarnovaný aj v takejto forme," povedal 14. dalajláma novinárom v Miláne, kde je na súkromnej návšteve. Sedemdesiatdvaročný dalajláma, ktorý od roku 1959 žije v exile, minulý týždeň povedal, že ak zomrie v zahraničí, jeho nástupcu nemusia vybrať iba na území Tibetu. Nevylúčil ani možnosť, že 15. dalajlámu vyberie on sám.

Podľa stáročnej tradície rozhodujú o reinkarnácii dalajlámu po jeho smrti vysoko postavení mnísi v Tibete. Čína, ktorá spravuje Tibet od roku 1951 a násilne potlačila tamojšie protesty, nedávno oznámila, že takzvaní žijúci budhovia v Tibete musia mať povolenie na reinkarnáciu od oficiálne ateistickej vlády.
Dalajláma ďalej uviedol, že jeho jedenásťdňová návšteva v Taliansku nie je politická a že nemá záujem "robiť problémy krajine a talianskym oficiálnym miestam." Peking prostredníctvom talianskeho ministerstva zahraničných vecí kritizoval návštevu, počas ktorej sa držiteľ Nobelovej ceny za mier z roku 1989 od 12. decembra štyri dni zdrží v Ríme, kde sa však nestretne s členmi talianskej vlády. Plánovanú schôdzku s pápežom Benediktom XVI. zrušili. Jedinou politickou schôdzkou by malo byť stretnutie dalajlámu s talianskymi poslancami, termín však zatiaľ neurčili. V Miláne sa má tibetský vodca zúčastniť na trojdňovej konferencii za účasti asi osemtisíc ľudí so začiatkom v piatok. V dňoch 15. a 16. decembra bude v Turíne.
SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Paška obhajuje nočné rokovanie, opozícia namieta
<< predchádzajúci článok
V sobotu na slávnostnom sneme oslavuje SMER-SD ôsme narodeniny

Podľa dalajlámu môže byť jeho nástupcom aj žena - diskusné fórum čitateľov