Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. decembra 2007

Putin a Lukašenko budú rokovať o spoločnom štáteRusko a Bielorusko budú na budúci týždeň v Minsku diskutovať o budúcnosti ich spojenectva.Zdieľať
MOSKVA 6. decembra (WEBNOVINY) - Rusko a Bielorusko budú na budúci týždeň v Minsku diskutovať o budúcnosti ich spojenectva. Ruský prezident Vladimir Putin a jeho bieloruský partner Alexander Lukašenko plánujú na schôdzke 13. a 14. decembra posúdiť návrh ústavy pre štátny zväzok Ruska a Bieloruska. Obe krajiny podpísali už v roku 1996 dohodu, ktorá predpokladá úzke politické, hospodárske a vojenské vzťahy a nakoniec spojenie oboch štátov.

Lukašenko presadzoval vytvorenie spoločného štátu v zjavnej nádeji, že sa ujme vedenia, keď prezidentom Ruska bol chorľavý Boris Jeľcin. Ambície Lukašenka sa však skončili potom, ako sa moci v Moskve v roku 2000 ujal Putin. Ich vzájomné vzťahy sú často napäté. V roku 2002 Lukašenko ostro odmietol návrh Kremľa, aby sa Bielorusko stalo súčasťou Ruskej federácie. Tohto roku Rusko zvýšilo pre Bielorusko ceny energií, čo Lukašenka opäť nahnevalo. Napriek tomu však potrebuje podporu Ruska, pretože na Západe sa stal vydedencom preto, že tvrdo potláča opozíciu a slobodné médiá.
SITA/AFP


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výstava v Dome umenia v Bratislave
<< predchádzajúci článok
EK ustúpila Slovensku, zrejme nám zvýšia kvóty na emisie

Putin a Lukašenko budú rokovať o spoločnom štáte - diskusné fórum čitateľov