Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. augusta 2007

Podľa Radičovej je novela o sociálnom poistení protiústavnáNovela zákona o sociálnom poistení obsahuje návrhy, ktoré sú diskriminačné a protiústavné a berú vybraným skupinám výhody, ktoré im poskytuje súčasný dôchodkový systém, uviedla v stredu ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) - Novela zákona o sociálnom poistení obsahuje návrhy, ktoré sú diskriminačné a protiústavné a berú vybraným skupinám výhody, ktoré im poskytuje súčasný dôchodkový systém, uviedla v stredu na mimoriadnom brífingu podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová. Zároveň vyzvala ministerku Tomanovú v mene predčasných dôchodcov, matiek na materskej, invalidných dôchodcov, osôb poberajúcich opatrovateľský príspevok a ľudí nad 47 rokov, aby z návrhu odstránila diskriminačné a protiústavné návrhy, ktoré ich môžu poškodiť.

Podpredsedníčka SDKÚ-DS považuje za diskriminačné a protiústavné predovšetkým odobratie predčasných dôchodkov pracujúcim dôchodcom, nútené vyradenie z druhého piliera matiek na materskej, poberateľov invalidných dôchodkov a osôb poberajúcich opatrovateľský príspevok. Zároveň považuje za zlý krok nútené vyradenie ľudí nad 47 rokov z druhého piliera, ktoré spôsobí predĺženie minimálnej doby dôchodkového sporenia z 10 na 15 rokov.

"Na pôde parlamentu spravíme všetko preto, aby takéto návrhy neboli prijaté. V opačnom prípade budeme nútení obrátiť sa s podaniami na ústavný súd," dodala I. Radičová. Ako ďalej uviedla, podľa ich výpočtov by predpokladané dopady zrušenia maximálnych vymeriavacích základov nepriniesli ministerstvom navrhovaných 4,6 mld. Sk, ale maximálne 1,5 mld. Sk. Z čoho by prínos pre Sociálnu poisťovňu predstavoval 1,1 mld. Sk, 370 mil. by znamenal výpadok na dani a 500 mil. Sk by išlo do druhého piliera. Celkové efekty novely tak podľa nej nedosiahnu avizovaných 6 mld. ale zhruba polovicu.

Vláda v stredu s pripomienkami schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení. Podľa tohto návrhu by sa od začiatku budúceho roka mali maximálne vymeriavacie základy pre platenie poistného na dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity zvýšiť zo súčasného trojnásobku na štvornásobok priemernej mzdy na Slovensku. Podľa ministra financií Jána Počiatka by mala mať navrhovaná novela zákona v budúcom roku pozitívny dopad na Sociálnu poisťovňu (SP) vo výške 6,5 mld. Sk.

Podľa navrhovanej novely by od 1. januára do 30. júna budúceho roka malo viac ako 1,5 mil. sporiteľov, ktorí od januára 2005 vstúpili do systému starobného dôchodkového sporenia, mať možnosť vrátiť sa z dvojpilierového systému do výlučne priebežne financovaného dôchodkového systému, spravovaného Sociálnou poisťovňou. Ministerstvo práce a sociálnych vecí chce súčasne v rovnakom období umožniť vstup do druhého piliera tým občanom, ktorí tak neurobili do konca júna 2006. Mladí ľudia, ktorí sa narodili po 31. decembri 1986, by mali aj po schválení návrhu novely zákona vstupovať do druhého piliera povinne.

Navrhovaná novela má zároveň zrušiť platenie príspevkov na dôchodkové sporenie za poistencov štátu, teda za osoby na rodičovskej dovolenke, či za opatrovníkov. Táto skupina ľudí by tak od začiatku januára síce bola naďalej v druhom penzijnom pilieri, avšak počas starostlivosti o dieťa alebo počas opatrovníctva by za týchto sporiteľov štát neplatil príspevky na dôchodkové sporenie.

Novelou zákona chce ministerstvo práce a sociálnych vecí znemožniť pracujúcim predčasným penzistom, aby poberali predčasný starobný dôchodok. Zároveň sa má predĺžiť obdobie na vznik nároku na starobný dôchodok z 10 na 15 rokov.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Schválili zákon o ochrane pred financovaním terorizmu
<< predchádzajúci článok
Ceny energií sa v budúcom roku zvyšovať nebudú

Podľa Radičovej je novela o sociálnom poistení protiústavná - diskusné fórum čitateľov