Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. februára 2012

Podľa Žitňanskej nie je čas na personálne zmeny v straneTri týždne pred voľbami nie je podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS a ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej čas na personálne výmeny. Ako uviedla dnes na tlačovej besede, nikomu ...Zdieľať
zitnanska BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Tri týždne pred voľbami nie je podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS a ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej čas na personálne výmeny.


Ako uviedla dnes na tlačovej besede, nikomu nepomôže, ak sa SDKÚ-DS začne zaoberať sama sebou.

„Tri týždne je čas na vysvetlenie, že je tu šanca, ktorú môžeme premárniť. Dnes sa treba sústrediť na 10. marca. SDKÚ-DS tri týždne pred voľbami je pripravená urobiť všetko, aby vysvetlila svojim voličom a váhajúcim, že sme pripravení dotiahnuť zmeny k právnemu štátu do konca,“ vyhlásila.

V kampani podľa Žitňanskej dominuje všetko iné, len nie programy, výsledky za rok a pol a diskusia o tom, ako ďalej so Slovenskom. „Toto sú kľúčové témy pred voľbami,“ zdôraznila.


Personálne zmeny až po voľbách

Podľa Žitňanskej každý volič má jeden hlas a štyri krúžky.

„Po voľbách má SDKÚ-DS kongres, kde rieši aj personálne otázky. Toto sú otázky, ktorými sa budeme zaoberať po voľbách. Aj mňa zaujíma, akú podporu má program, ktorý reprezentujem. Aj to bude moment, ktorý budem po voľbách zvažovať, ako ďalej v politike. Ale to bude 11. marca,“ odpovedala na otázky, či bude na kongrese SDKÚ-DS po voľbách kandidovať na predsedníčku strany. SDKÚ-DS mala vždy podľa nej kritického voliča a to stranu posúva dopredu.

„Vážime si každý jeden hlas. Uchádzame sa o hlasy cez náš program,“ dodala.

Lucia Žitňanská vidí v súčasnej situácii veľkú šancu, ale obáva sa, že táto šanca môže byť ľahko premárnená, čomu treba zabrániť. Upozornila na kauzy predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Tie sú podľa nej možné dovtedy, pokiaľ taká situácia bude tolerovaná.
Tisícky ľudí na námestiach

Pripomenula tiež míting proti Harabinovi v minulom volebnom období, na ktorý vtedy prišlo 300 ľudí, teda verejnosť tolerovala, aby predsedom Najvyššieho súdu bol taký človek.

„Dnes sa situácia otočila, pretože na námestiach boli tisícky ľudí,“ uviedla s tým, že sú pre nich dominantné témy ako právny štát, či vyšetrenie káuz.

„Ak nastal správny čas, keď vzniká verejný tlak, aby zmeny vo fungovaní súdov, prokuratúry a polície nastali, môže sa podariť dotiahnuť zmeny. V roku 2010 sme začali veľmi razantné zmeny v justícii. Tieto zmeny neprišli z ničoho, ale po dôslednej príprave ešte v opozícii. Na začiatku volebného obdobia sme s nimi mohli začať. Tieto zmeny potrebujú čas, aby boli dotiahnuté do konca. Potrebujú aj verejnú podporu, ktorú dnes cítim. Slovensko môže spraviť veľký krok k právnemu štátu,“ vyhlásila.

Vytvára sa atmosféra skepsy, že nie je dôvod voliť, alebo hádzať prázdne hlasovacie lístky. Šanca pre podporu zmien, pre podporu veľkému kroku k právnemu štátu môže byť premárnenápodpredsedníčka SDKÚ- DS Lucia Žitňanská

Trápi ju atmosféra protestov

Žitňanská zároveň cíti aj obavu, akoby energia na námestiach nesmerovala k naplneniu zmien, ale k potrestaniu politikov bez rozlišovania.

„Vytvára sa atmosféra skepsy, že nie je dôvod voliť, alebo hádzať prázdne hlasovacie lístky. Šanca pre podporu zmien, pre podporu veľkému kroku k právnemu štátu môže byť premárnená. Máme posledné dni na to, aby sme spojili všetci svoje sily, aby právny štát, spravodlivejšie Slovensko, malo šancu. Ak tá šanca bude premárnená, nová môže prísť o štyri, alebo osem rokov,“ zdôraznila.

Podpredsedníčka SDKÚ-DS sa rozhodla napísať otvorený list mienkotvorcom, priateľom, tým, s ktorými som sa stretávala a pripravovala zmeny v justícii, prokuratúre, či polícii. „Píšem ľuďom, ktorí ako keby sa utápali v skepse. Šanca môže byť premárnená, keď podľahneme skepse a nepôjdeme voliť,“ dodala.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za mýto v januári sa vybralo skoro 11 miliónov eur
<< predchádzajúci článok
Agentúra S&P zhoršila ratingy siedmich portugalských bánk

Podľa Žitňanskej nie je čas na personálne zmeny v strane - diskusné fórum čitateľov