Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. decembra 2007

Podnikatelia hodnotia štátny rozpočet ako nevyužitú šancuZdruženie podnikateľov Slovenska (ZPS) hodnotí schválený štátny rozpočet na rok 2008 ako nevyužitú šancu na zavedenie väčšej disciplíny do verejných financií, ktorých rozpočet je zostavovaný s ...Zdieľať
BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) -Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS) hodnotí schválený štátny rozpočet na rok 2008 ako nevyužitú šancu na zavedenie väčšej disciplíny do verejných financií, ktorých rozpočet je zostavovaný s chronickými deficitmi. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA prezident ZPS Ján Oravec, rozdiel medzi príjmami a výdavkami štátneho rozpočtu na rok 2008 je 32 mld. Sk, čo znamená ďalšie zvýšenie štátneho dlhu, ktorého splácanie tvorí nezanedbateľnú položku výdavkov štátneho rozpočtu.

Ako ďalej vyplýva zo stanoviska ZPS schválený rozpočet s deficitom 2,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) síce spĺňa maastrichtské kritérium pre prijatie eura, ale podľa ZPS je v podmienkach vysokého ekonomického rastu, ktorý sa blíži k 10 % ročne, povinnosťou každej vlády zostaviť vyrovnaný rozpočet. Objem prostriedkov, ktoré sa prerozdeľujú cez verejné rozpočty, považuje združenie naďalej za príliš vysoký, a to aj napriek tomu, že Slovensko má jednu z najnižších mier prerozdeľovania spomedzi krajín Európskej únie. "Objemu prostriedkov, ktoré občania a podnikatelia odvádzajú do verejných rozpočtov, vôbec nezodpovedá kvalita služieb verejného sektora, ktoré by mali dostávať ako protihodnotu," uvádza sa v stanovisku združenia. ZPS ďalej na príjmovej stránke rozpočtu kriticky hodnotí najmä skutočnosť, že sa neudiali žiadne pozitívne zmeny v nevyhovujúcom odvodovom systéme, dokonca utíchla diskusia o potrebe jeho zásadnej reformy. ZPS zdôrazňuje, že jedine zjednodušenie systému a zníženie odvodov môže výrazne prispieť k tvorbe pracovných miest v SR.
Vyššie daňové výnosy sa podľa združenia nevyužívajú na znižovanie daní, ale naopak, na zvyšovanie výdavkov.

ZPS dlhodobo zastáva názor, že dobrú výkonnosť ekonomiky a existujúce rezervy v efektívnosti verejného sektora je možné využiť na vrátenie zdrojov do ekonomiky a zníženie sadzby dane z príjmov napr. na 15 %. Zároveň zdôrazňuje, že už aj schválené mierne úpravy daňového systému, na základe ktorých bol už zostavovaný štátny rozpočet na rok 2008, ako napr. zavedenie nižšej DPH na lieky a zdravotné pomôcky, deformujú daňový systém a zhoršujú tak podnikateľské prostredie v SR. Združenie konštatuje, že s deklarovanou snahou o zvyšovanie efektívnosti verejného sektora nekorešponduje navyšovanie niektorých výdavkových položiek, ako napr. v rezorte pôdohospodárstva. Podľa ZPS tento druh výdavkov nijako neprispeje k zvyšovaniu konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky a je v protiklade so snahami o posilnenie znalostnej dimenzie ekonomického rozvoja SR.
Združenie podnikateľov Slovenska napokon s poľutovaním konštatuje, že vláda nevytvorila dostatočný priestor na diskusiu o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2008. V tripartite bol so sociálnymi partnermi prediskutovaný len prvý návrh rozpočtu, ktorý sa neskôr podstatne zmenil a na program tripartity už nebol zaradený, čo podľa združenia svedčí o tom, že vláda tripartite pripisuje v skutočnosti oveľa menší význam, než deklaruje.
ZPS je prvým záujmovým združením súkromných podnikateľov Slovenskej republiky založeným po novembri 1989. Združenie sa vo svojej činnosti ťažiskovo sústreďuje na zásadné otázky vytvárania a garantovania zodpovedajúceho podnikateľského prostredia. ZPS je zakladajúcim členom organizácie, ktorá zastrešuje združenia zamestnávateľov, Republikovej únie zamestnávateľov, ktorá zastupuje podnikateľov zamestnávajúcich približne 350 tis. zamestnancov a produkujúcich asi 70 % HDP na Slovensku.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pred OH Čína sťahuje chudobných ľudí z Pekingu
<< predchádzajúci článok
Pasy budú od januára obsahovať biometrické údaje

Podnikatelia hodnotia štátny rozpočet ako nevyužitú šancu - diskusné fórum čitateľov