Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

08. júla 2010

Podvečer sa začína 14. ročník festivalu Pohoda


Tagy: Pohoda

Štrnásta Pohoda sa naplno rozbehne v piatok, keď bude fungovať už všetkých desať scén - Bažant stage, Tesco stage, O2 stage, Garnier aréna, Dobrá krajina, Európa, Nay tanečný dom, Harmony Kids park, Bažant Kinematograf a ...Zdieľať
pohoda Štrnásta Pohoda sa naplno rozbehne v piatok, keď bude fungovať už všetkých desať scén - Bažant stage, Tesco stage, O2 stage, Garnier aréna, Dobrá krajina, Európa, Nay tanečný dom, Harmony Kids park, Bažant Kinematograf a Rádio(aktívna zóna)_FM.

Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 8. júla  - Na trenčianskom letisku odštartuje dnes o 19:30 projekciou dvoch dokumentárnych filmov Ústavu pamäti národa Bohom zabudnuté kúty a November +20 program 14. ročníka multikultúrneho festivalu Pohoda. Stanové tábory a celý areál festivalu sa otvárajú už o pár hodín skôr, konkrétne o 16:00, kedy na festival začne jazdiť kyvadlovka zo železničnej stanice Trenčín. V priestore s názvom Dobrá krajina uvedú dnes okrem snímok Ústavu pamäti národa aj filmy z medzinárodného festivalu Jeden svet. Vo štvrtok večer bude v areáli fungovať aj hlavný Bažant stage, kde vystúpi Štátna filharmónia Košice a Zbor sv. Cecílie s Mozartovým dielom Requiem. Po tomto koncerte si ľudia prostredníctvom dokumentu Pohoda 13 od Marcela Nevína budú môcť oživiť spomienky na minuloročný festival. Na Tesco stagei sa vo štvrtok o 20:00 dostane k slovu Chór vážskych muzikantov, následne britská formácia The Stranglers a jednu hodinu po polnoci Ink Midget & Pjoni. Návštevníci môžu noc zo štvrtka na piatok stráviť aj sledovaním českej snímky 2 Bobule (2009).

Štrnásta Pohoda sa naplno rozbehne v piatok, keď bude fungovať už všetkých desať scén - Bažant stage, Tesco stage, O2 stage, Garnier aréna, Dobrá krajina, Európa, Nay tanečný dom, Harmony Kids park, Bažant Kinematograf a Rádio(aktívna zóna)_FM. Najväčšími menami tohtoročnej Pohody budú Leftfield, Scissor Sisters, The Stranglers, Klaxons, Ian Brown, Juliette Lewis, José Gonzáles, The XX, Does It Offend You, Yeah?, Sharon Jones a The Dap Kings či Max Romeo. Zo slovenských interpretov vystúpia Jana Kirschner, Puding pani Elvisovej, Bez ladu a skladu, Para, Chiki liki tu-a či Collegium Musicum. Susednú Českú republiku budú reprezentovať napríklad WWW, All Star Refjúdží Band, Sporto, Midi Lidi alebo Kazety. Rovnako ako každý rok, aj tento bude na festivale zastúpených množstvo hudobných žánrov. Popri už spomenutých najväčších menách a klasickej hudbe si na svoje opäť prídu aj fanúšikovia tanečnej hudby a to pri vystúpeniach Digitalism DJ, DJ-a Zinca či zakladateľa dubstepu Skreama. Nováčikmi na scéne sú a na Pohode budú These New Puritans, Crystal Castles, Bang Bang Eche, New Young Pony Club, The Shoes či Micachu & The Shapes. Džez a folk budú reprezentovať Out to Lunch, trioVD, Polar Bear, Shotgun Jimmie alebo Sparrow and The Workshop. Prvýkrát v histórii festivalu budú môcť diváci obdivovať baletné vystúpenie. Súbor Baletu Slovenského národného divadla vybral niekoľko častí z predstavenia Bolero a viac, svoju rozlúčku so slovenskou scénou absolvuje práve na Pohode bývalý riaditeľ Baletu SND a sólista Mário Radačovský. Divadlá odohrajú na Pohode dovedna 23 predstavení, nebude chýbať Divadlo na tahu, ale ani slovenské súbory Divadlo P.A.T., Divadlo z pasáže či Divadlo bez domova. Na festivale sa budú v rámci literárneho programu krstiť štyri knihy, silné zastúpenie bude mať aj výtvarné umenie a už tradične debaty o spoločenských, sociálnych či kultúrnych problémoch.

Návštevníci a návštevníčky Pohody si priamo v areáli pripomenú i minuloročné nešťastie, ktoré podujatie zasiahlo. Počas tretieho dňa festivalu sa totiž letiskom prehnala búrka sprevádzaná silným vetrom. Otvorený stan to nevydržal a zrútil sa počas koncertu na ľudí. Neprežil to 29-ročný muž z Piešťan, hospitalizovali 40 ľudí, ďalších 56 ošetrili ambulantne. Po troch mesiacoch zraneniam podľahlo dievča z Omšenia pri Trenčíne. V sobotu 10. júla medzi treťou a štvrtou hodinou popoludní, teda v čase, keď vlani spadla festivalová aréna, stíchne celý areál a hrať sa bude len na hlavnom pódiu. V podaní Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala zaznejú Vivaldiho Štyri ročné obdobia. V rámci tohtoročného podujatia vzhľadom na minuloročnú tragédiu pripravili organizátori niekoľko nových bezpečnostných opatrení. Okrem iného bude zakázaný stage diving, návštevníkov budú v rámci bezpečnosti monitorovať kamerové systémy, pripravené sú evakuačné centrá aj núdzová infolinka. Na stavbe tohtoročného otvoreného stanu sa organizátori dohodli s najrenomovanejšou firmou v Európe, ktorá pochádza z Veľkej Británie. Statiku aj montážne postupy budú kontrolovať dva nezávislé externé tímy.

Pohoda je známa aj svojím vzťahom k ekológii a inak tomu nebude ani tento rok. Organizácia Envi-pak sa spoločne s návštevníkmi festivalu pokúsi dosiahnuť oficiálny slovenský rekord v množstve vyseparovaného plastu na jednom podujatí. Priamo počas konania festivalu budú hliadky odmeňovať tých, ktorí budú nakladať s odpadom správne a budú ho triediť. Návštevníci budú môcť počas piatka a soboty medzi 13:00 a 17:00 v sektore neziskových organizácií pri obrovskom kontajneri tipovať, koľko kilogramov plastového odpadu sa na tohtoročnej Pohode vytriedi. Autor tipu, ktorý sa najviac priblíži k výsledku, vyhrá horský bicykel. Výber ceny je pritom symbolický, lebo na výrobu rámu horského bicykla totiž stačí 670 hliníkových plechoviek.

Na 14. ročník populárneho festivalu je zabezpečená aj kyvadlová doprava, špeciálne vlaky, autobusy a zmluvné taxíky. Počas podujatia bude v areáli zadarmo distribuovaný festivalový denník s názvom .deň a na frekvencii 91,4 MHz bude vysielať festivalové Rádio Pohoda_FM, Slovenský rozhlas 4. Na záver podujatia bude v otvorenej aréne po prvý raz v histórii festivalu ekumenická bohoslužba, ktorú budú viesť rímskokatolícky kňaz Anton Srholec, kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, evanjelická farárka Anna Polcková a účasť potvrdil aj rabín Zev Stiefel. Počas bohoslužby zahrajú aj Marián Varga a Jozef Lupták, zaspievajú Alena Čermáková či Dorota Nvotová.

Kapacita tohtoročného festivalu bola stanovená na 30 000 ľudí, z toho 20 000 platiacich. Trojdňová vstupenka na Pohodu bude na mieste stáť 69 eur. Sobotňajší lístok sa bude dať na letisku kúpiť za 59 eur. Deti do 12 rokov (vrátane) majú vstup v sprievode rodiča alebo zákonného zástupcu zdarma. Parkovanie stojí na mieste 10 eur.

SITA

Tagy: Pohoda
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Videoklip k piesni Lietajúci Cyprián má premiéru
<< predchádzajúci článok
Najviac chýb z nakrúcania je vo filme Iron Man 2

Podvečer sa začína 14. ročník festivalu Pohoda - diskusné fórum čitateľov