Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. septembra 2010

Pokuta PMÚ pre ENVI-PAK za monopol na Zelený bodRada Protimonopolného úradu SR potrestala spoločnosť ENVI-PAK, a.s. pokutou 18 394 eur za dominantné postavenie na slovenskom trhu pri udeľovaní súhlasu na používanie ochrannej ...Zdieľať
envi pak Foto: envipak.sk BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) - Rada Protimonopolného úradu SR potrestala spoločnosť ENVI-PAK, a.s. pokutou 18 394 eur za dominantné postavenie na slovenskom trhu pri udeľovaní súhlasu na používanie ochrannej známky Zelený bod. Podľa protimonopolného úradu spoločnosť porušila v tejto veci slovenské i európske právo. "ENVI-PAK je výlučným držiteľom licencie na používanie registrovanej ochrannej známky Zelený bod na území Slovenskej republiky. Na jej základe je oprávnený udeľovať individuálne licencie, sublicencie tretím stranám, t.j. výrobcom a distribútorom obalov a balených tovarov ako aj dodávateľom a dovozcom na používanie ochrannej známky Zelený bod v Slovenskej republike ako aj právo uviesť na trh v SR tovar zabalený v obale, na ktorom sa Zelený bod nachádza. Pre užívateľov Zeleného bodu neexistuje na Slovensku žiadna alternatíva k tejto ochrannej známke," informoval hovorca a tlačový tajomník Protimonopolného úradu SR (PMÚ) Vladimír Ferko. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť v pondelok.


ENVI-PAK súčasne pôsobí na trhu poskytovania služieb oprávnených organizácií, t.j. zabezpečuje zber, zhodnotenie a recykláciu odpadov z obalov pre povinné osoby, ktoré sú servisnými klientmi, kde je vystavený konkurenčnému tlaku ďalších oprávnených organizácií. "V snahe posilniť svoje postavenie na trhu zabezpečovania zberu, zhodnotenia a recyklácie odpadov z obalov ENVI-PAK nastavil systém platieb za ochrannú známku Zelený bod, aby pre povinné osoby používajúce Zelený bod bolo výhodnejšie stať sa jeho servisným klientom, a to napriek nižším cenám konkurencie za servis. Týmto konaním ENVI-PAK obmedzil hospodársku súťaž a protiprávne si posilňoval postavenie na trhu služieb pre servisných klientov," uviedol Ferko.

V rámci nastaveného systému klienti ENVI-PAK mali možnosť používať Zelený bod bez poplatku, zatiaľ čo klienti konkurenčných spoločností zaň platili poplatok, a to aj za obaly, na ktorých sa Zelený bod nenachádzal. "Pre povinné osoby používajúce Zelený bod nebolo preto ekonomicky racionálne zostať resp. stať sa klientom inej konkurenčnej oprávnenej organizácie ako spoločnosti ENVI-PAK. Správanie spoločnosti ENVI-PAK viedlo k obmedzeniu expanzie konkurentov na relevantnom trhu zabezpečovania zberu, zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov prostredníctvom oprávnených organizácií v SR," vysvetlil Ferko.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Policajti sa zrazili s kamiónom. Sú v nemocnici
<< predchádzajúci článok
Prípravy na referendum sú bez problémov

Pokuta PMÚ pre ENVI-PAK za monopol na Zelený bod - diskusné fórum čitateľov