Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. júla 2007

Polícia obvinila piatich zamestnancov VOP NovákyPolicajný vyšetrovateľ dnes obvinil štyroch členov hospodárskeho vedenia a súčasne vedúcich zamestnancov Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky a jedného bezpečnostného technika. Podnik na ...Zdieľať

TRENČÍN 6. júla (WEBNOVINY) - Policajný vyšetrovateľ dnes obvinil štyroch členov hospodárskeho vedenia a súčasne vedúcich zamestnancov Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky a jedného bezpečnostného technika. Podnik na začiatku marca zničil mohutný výbuch v budove, v ktorej zamestnanci rozoberali muníciu. Piati muži vo veku 31, 43, 49, 51 a 65 rokov z okresu Prievidza sú obvinení z prečinu všeobecného ohrozenia, za čo im hrozí štvor- až desaťročné väzenie.

"Obvinení ako vedúci zamestnanci boli povinní prijímať opatrenia na vylúčenie ohrozenia života a zdravia a taktiež boli povinní odstraňovať nedostatky zistené kontrolnou činnosťou v súvislosti s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, pričom neprijali a nevykonali žiadne opatrenia na odstránenie rizikového stavu v podniku," uviedla pre agentúru SITA trenčianska krajská policajná hovorkyňa Katarína Hlaváčová. Mená obvinených neuviedla. Vyšetrovanie naďalej pokračuje.

Výbuch si vyžiadal osem obetí a desiatky zranených. Tlaková vlna vybila ľuďom okná na kilometre ďaleko. Na mieste za veľkého rizika zasahovalo 100 hasičov viacerých krajov, ale aj záchranári, policajti a vojaci.
Pozostalí podali na bývalé ako aj súčasné vedenie podniku trestné oznámenie. Rodiny obetí sú presvedčené, že v podniku neboli dodržiavané bezpečnostné predpisy, čo viedlo k tragédii, povedala pre agentúru SITA matka zosnulej Nory Vačkovej Erika. Podľa jej slov boli zamestnanci nútení pracovať v priestoroch, ktoré boli preplnené muníciou. Bezpečnosť a predpisy mali ísť na úkor čo najrýchlejšieho vybavenia zákazky, hovorí Vačková. Jej dcéra už mesiace pred tragédiou hovorila, že sa tam nedodržujú predpisy a je tam viac munície, ako by malo byť. Vačková je presvedčená, že vedenie o hrubom porušovaní predpisov a zákonov pri skladovaní a rozoberaní munície muselo vedieť a zamestnancom, ktorí na nedostatky upozorňovali, "malo byť odkázané, že ďalší čakajú za bránou".

Nie je však známe, či obvinení sú muži, na ktorých smerovalo trestné oznámenie. V podniku sa po výbuchu obnovila civilná výroba a aj tzv. malopyrovýroba. Minister obrany František Kašický preferuje, aby v Novákoch ostala aj delaborácia munície. Podľa ministra má rezort pripravenú analýzu budúcnosti podniku, ktorá uvažuje aj o alternatíve, že sa rozoberanie munície presunie do Dubnice nad Váhom alebo do Chemka Strážske, kde sa takéto úkony robili. Problémy by však podľa jeho slov nastali s presúvaním techniky a z nedostatku obslužného personálu, ktorý žije v Novákoch.

Primátor Novák Dušan Šimka povedal, že vzhľadom ku koncentrácii priemyslu považuje región za veľmi rizikový. V Novákoch je aj chemička, tepelná elektráreň a baňa, ktorú nešťastie postihlo vlani v novembri, kedy zavalilo štyroch baníkov.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OSN zintenzívni pomoc obetiam záplav v Pakistane
<< predchádzajúci článok
Slováci húfne odchádzajú za prácou na západ