Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. marca 2013

Pollák odmieta kritiku OSN, nikto mu ju do očí nepovedalVládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák si za návrhom povinnej trojročnej predškolskej dochádzky detí z rizikových rodín stojí. Pre agentúru SITA takto reagoval na kritiku ...Zdieľať
peter pollak BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) - Vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák si za návrhom povinnej trojročnej predškolskej dochádzky detí z rizikových rodín stojí.


Pre agentúru SITA takto reagoval na kritiku zo strany OSN, ktorá sa dotkla aj niektorých častí jeho reformy.

Výbor OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie vydal záverečné odporúčania, v ktorých upozorňuje na pretrvávajúce nedostatky v potláčaní rasizmu a rasovej diskriminácie na Slovensku.

OSN je znepokojené, že ak rómska reforma zavedie povinné predškolské vzdelávanie pre deti z rodín postihnutých sociálnym vylúčením, povedie to k ďalšej diskriminácii a segregácii. Výbor vo svojej formulácii viac nepíše. Zameriava sa však na iné problémy.

Napríklad nás kritizuje za to, že na Slovensku vznikajú čisto rómske triedy i celé školy.

Všíma si tiež nepomerne vysoké zastúpenie malých Rómov v špeciálnych školách. Z výsledkov výskumu Rozvojového programu OSN vyplýva, že jedno z piatich rómskych detí školského veku navštevuje školu so špeciálnym systémom vzdelávania. Podľa OSN sú tieto výsledky alarmujúce.

Pollákovi je zvláštne, že mu nikto z výboru svetového spoločenstva o obavách z reformy nehovoril, keď ju pred ním začiatkom roka osobne obhajoval.

"Do očí mi nikto nič nepovedal," povedal pre agentúru SITA splnomocnenec. Opatrenia, ktoré chce Pollák v súvislosti s materskými školami zaviesť, sú podľa neho vstupenkou na trh práce.

Na jeseň minulého roka s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a šéfom hnutia OĽaNO predstavil Pollák niekoľko návrhov vo vzdelávaní detí z rizikových rodín. Takéto rodiny chcú orgány verejnej moci vyhodnocovať na základe kombinácie niekoľkých kritérií.

Nimi sú vzdelanie a výška príjmu rodičov, miera ich kriminality a miera dlhodobej nezamestnanosti. Patriť by sem malo aj materiálne zázemie, zadlženosť rodiny či záškoláctvo v nej. Povinná dochádzka by sa týkala aj detí, u ktorých je predpoklad, že neovládajú vyučovací jazyk.

Odporúčania Výboru OSN proti odstráneniu rasovej diskriminácie by

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skialpinisti mali šťastie, z lavíny vyviazli bez zranení
<< predchádzajúci článok
Na východe úradoval gang, chcel vniknúť do bankomatov