Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. mája 2006

Poľsko kritizuje Nemecko za plynovod cez Baltské morePoľsko v nedeľu opätovne kritizovalo rozhodnutie Nemecka vybudovať cez Baltské more plynovod z Ruska. Minister obrany Radek Sikorski označil postup Nemecka počas diskusie o energetických otázkach v ...Zdieľať

BRUSEL 1. mája (SITA, AFP) - Poľsko v nedeľu opätovne kritizovalo rozhodnutie Nemecka vybudovať cez Baltské more plynovod z Ruska. Minister obrany Radek Sikorski označil postup Nemecka počas diskusie o energetických otázkach v centrále Európskej únie za porušenie poľských záujmov. "Najskôr sa rozhodnúť a potom o rozhodnutí diskutovať nepovažujeme za prejav solidarity," vyhlásil minister. "Nemecko je naším dôležitým partnerom. Sme v úžase nad rozhodnutím Nemecka spraviť niečo, čo neprinesie výhody spotrebiteľom. Geopolitické dôsledky môžu spôsobiť odrezanie Poľska a Bieloruska bez odrezania Nemecka," dodal.

Plynovod spojí obrovské ruské plynové polia s Nemeckom cez Baltské more. Obíde Litvu, Poľsko, Ukrajinu a ďalšie krajiny, ktoré tak prídu o príjmy za tranzit plynu. Dohodu o výstavbe 1 200-kilometrového plynovodu v hodnote 4 mld. eur za účasti bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera a ruského prezidenta Vladimíra Putina podpísali 8. septembra minulého roku, len desať dní pred parlamentnými voľbami v Nemecku. Schröder sa neskôr stal šéfom dozornej rady konzorcia OAO Gazprom, BASF AG a E.On AG na výstavbu plynovodu, čo vyvolalo kritiku pre možný konflikt záujmov.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Martinskí a žilinskí policajti úspešne oslobodili rukojemníka
<< predchádzajúci článok
Skončila plánovaná odstávka 1. bloku JE V1

Poľsko kritizuje Nemecko za plynovod cez Baltské more - diskusné fórum čitateľov