Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. januára 2022

Poľsko nezaplatilo prvú 500-tisícovú pokutu za prevádzkovanie bane Turów, eurokomisia začala Varšave krátiť platbyEurópska únia začína proces krátenia platieb Poľsku, aby pokryla náklady na pokuty uložené Varšave pre ignorovanie súdneho príkazu na zatvorenie uhoľnej bane. Informoval o tom v stredu hovorca Európskej ...Zdieľať
poland_coal_mine_35942 eda75d55c8074058aa8e046d1c97b733 1 676x451 19.1.2022 (Webnoviny.sk) - Európska únia začína proces krátenia platieb Poľsku, aby pokryla náklady na pokuty uložené Varšave pre ignorovanie súdneho príkazu na zatvorenie uhoľnej bane. Informoval o tom v stredu hovorca Európskej komisie Balázs Ujvári.

Pokuty za neukončenie prevádzky


Súdny dvor EÚ (ECJ) vlani rozhodol, že Poľsko musí zatvoriť hnedouhoľnú baňu Turów naďaleko hraníc s Českou republikou. V súdnom nariadení dal za pravdu českej vláde, ktorá sa sťažovala, že povrchová baňa odčerpáva podzemné vody z obcí na českej strane a zároveň spôsobuje prašnosť a hluk. Súd tiež nariadil Poľsku platiť pokutu vo výške 500-tisíc eur za každý deň, kým bude pokračovať v prevádzkovaní bane.

Lehota pre uhradenie prvej platby vypršala v utorok a komisia teraz začína voči Poľsku „kompenzačné konanie“, uviedol Ujvári na tlačovom brífingu v Bruseli. Prvá platba podľa neho predstavuje 15 miliónov eur plus 30-tisíc eur na úrokoch.

Poľská vláda odmieta baňu zatvoriť


„To, čo teraz komisia musí urobiť, je určiť vhodnú alebo primeranú platbu, voči ktorej je možné uskutočniť kompenzáciu,“ povedal Ujvári. Hneď, ako sa tak stane, komisia vyrozumie poľské orgány a dá im najmenej 10 dní na vyjadrenie. „A potom komisia odpočíta príslušnú sadzbu od určenej platby,“ dodal hovorca.

Poľská vláda baňu odmietla zavrieť s tým, že je to kľúčové pre zabezpečenie pracovných miest a energetických potrieb krajiny. Argumentovala tiež, že ECJ nemal právomoc uložiť pokutu.

Poľská a česká vláda vedú o spore rokovania, posledné kolo rozhovorov medzi ministerkami životného prostredia oboch krajín však v utorok skočilo bez dohody.

Poľská ministerka Anna Moskwa označila stretnutie vo Varšave za „konštruktívne“. Jej česká rezortná kolegyňa Anna Hubáčková uviedla, že je ešte potrebné prediskutovať nejaké body. Zatiaľ nie je jasné, kedy alebo kde sa uskutoční ďalšie kolo rokovaní.


Zdroj: Webnoviny.sk - Poľsko nezaplatilo prvú 500-tisícovú pokutu za prevádzkovanie bane Turów, eurokomisia začala Varšave krátiť platby © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslanec Kremský navrhuje v rámci novely zákona novú živnosť právne poradenstvo
<< predchádzajúci článok
Pápež František poukázal na ľudí vo väzení, odsúdení musia mať nádej na vykúpenie