Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy
Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

13. septembra 2006

Poslanci by mali platiť daň už aj z paušálnych náhradDiéty a náhrady ďalších výdavkov poslancov a ostatných ústavných činiteľov by od začiatku budúceho roka už mali podliehať zdaneniu. Počíta s tým návrh novely zákona o dani z príjmov, ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) - Diéty a náhrady ďalších výdavkov poslancov a ostatných ústavných činiteľov by od začiatku budúceho roka už mali podliehať zdaneniu. Počíta s tým návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorým sa má súčasne novelizovať aj zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR. Navrhovaná novela, ktorú ministerstvo financií predložilo do pripomienkového konania, by tak mala viac zdaniť aj príjmy poslancov.

Každý poslanec má podľa zákona nárok na plat vo výške trojnásobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok. Podľa najnovších prognóz Štatistického úradu SR by v tomto roku mala priemerná mzda na Slovensku dosiahnuť 18 750 Sk, na základe čoho by poslanci zarábali v hrubom 56 300 Sk mesačne. Zahrnutím tzv. paušálnych náhrad do predmetu dane z príjmov by tak poslanci už prekročili hranicu, nad ktorou chce vláda Roberta Fica viac zdaňovať osoby s nadpriemernými príjmami.

Podľa navrhovanej novely zákona o dani z príjmov by mala daňovníkom totiž postupne klesať nezdaniteľná suma od ročného základu dane vo výške 120-násobku životného minima. V budúcom roku by tak zamestnanci začali postupne prichádzať o nezdaniteľnú časť základu dane od hrubej mzdy vo výške 56 381 Sk mesačne. Pri živnostníkoch to predstavuje ročný základ dane 597,6 tis. Sk. Od tejto sumy začne klesať nezdaniteľné minimum o 25 halierov s každou ďalšou korunou základu dane. Najviac by tak toto opatrenie postihlo zamestnancov s hrubou mzdou vyššou ako približne 88 500 Sk za mesiac a živnostníkov s ročným základom dane pri hranici 989 tis. Sk. Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane by totiž už stratili úplne a oproti súčasnej právnej úprave by mali platiť na dani z príjmov o 18 167 Sk ročne viac. Nižšie nezdaniteľné minimum sa zohľadní až v ročnom zúčtovaní resp. pri podaní daňového priznania.

Nezdaniteľná časť základu dane tvorí v kalendárnom roku podľa zákona o dani z príjmov 19,2-násobok aktuálnej sumy životného minima, pričom sa táto suma upravuje vždy k 1. januáru a platí do konca kalendárneho roka. V roku 2007 tak bude na úrovni 95 616 Sk.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia v noci našla v Bagdade 60 tiel zavraždených ľudí
<< predchádzajúci článok
Zrušiť poukázanie 2 % z dane neziskovkám by bolo katastrofou

Poslanci by mali platiť daň už aj z paušálnych náhrad - diskusné fórum čitateľov