Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2010

Poslanci dnes budú sľubovať vernosť SlovenskuZložením poslaneckého sľubu novozvolených zákonodarcov sa dnes začne ustanovujúca schôdza Národnej rady SR v piatom volebnom období. Sľub zložia aj 11-ti ...Zdieľať
parlament Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) - Zložením poslaneckého sľubu novozvolených zákonodarcov sa dnes začne ustanovujúca schôdza Národnej rady SR v piatom volebnom období. Sľub zložia aj 11-ti náhradníci za členov končiacej vlády Roberta Fica - desiati za funkcionárov Smeru a jeden za ministra školstva Jána Mikolaja zo SNS. Ich mandát potrvá do vymenovania novej vlády, potom na ich miesta nastúpia členovia predchádzajúceho kabinetu. Doterajší ministri podajú demisiu po ustanovujúcej schôdzi a rezorty budú riadiť dovtedy, kým si ich neprevezmú ich nástupcovia. Náhradníci za členov novej vlády nastúpia do poslaneckých kresiel na ďalšej schôdzi Národnej rady SR.

Sľubom sa poslanci zaväzujú k vernosti Slovenskej republike a k tomu, že svoje povinnosti budú plniť v záujme jej občanov. Poslanec ďalej sľubuje dodržiavať Ústavu SR a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života. Sľub sa skladá tak, že po verejnom prečítaní textu položí poslanec pravú ruku na Ústavu SR a povie slovo „sľubujem“ a podá ruku doterajšiemu predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi, ktorý schôdzu až do zvolenia nového šéfa Národnej rady SR povedie. Zloženie sľubu potvrdí poslanec podpisom. Odmietnutie sľubu alebo sľub s výhradou by znamenali stratu mandátu.

Následne by mali noví poslanci schváliť volebný poriadok, podľa ktorého sa budú riadiť pri hlasovaní o obsadení jednotlivých postov v novom parlamente. Ako prvé orgány zákonodarcovia zriadia mandátový a imunitný výbor a výbor pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov. Mandátový výbor overí platnosť mandátov zvolených poslancov. Až potom sa môžu utvoriť poslanecké kluby.

Počas ustanovujúcej schôdze budú poslanci tiež voliť nového predsedu parlamentu. Táto funkcia pripadá podľa koaličnej dohody strane SaS a novým šéfom parlamentu by sa mal stať Richard Sulík, ktorý s parlamentnou prácou zatiaľ nemá žiadne skúsenosti. Okrem toho zvolia zákonodarcovia aj štyroch podpredsedov. Mali by sa nimi stať: predseda strany Most-Híd Béla Bugár, Pavol Hrušovský z KDH a Milan Hort z SDKÚ-DS. Štvrtý podpredsednícky post pripadne opozícii.

Fico kandiduje na podpredsedu NR SR
KDH sa vo štvrtok vyjadrí k nominácii FicaZákonodarcovia by mali dnes tiež schváliť vytvorenie parlamentných výborov a ich predsedov. Desiatim budú šéfovať zástupcovia stredopravej koalície, deväť bude mať vo vedení opozičných predstaviteľov. Nominanti na predsedov, ktorých plénum zvolí tiež v tajných voľbách, musia získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny ropy a zlata v stredu vzrástli
<< predchádzajúci článok
Madrid prijme 52 kubánskych politických väzňov

Poslanci dnes budú sľubovať vernosť Slovensku - diskusné fórum čitateľov